Digital vocabulary instruction and its effects on high school students' writing
Yabancı dilde dijital kelime öğretiminin lise öğrencilerinin yazmada kelime kullanımlarına etkisi
- Tez No: 396729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, dijital kelime öğretiminin Kayseri ilinin Tomarza ilçesinde Anadolu lisesi öğrencilerinin yazmada kelime kullanımlarına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, dijital kelime öğretiminin etkisini incelemek için geleneksel ve dijital kelime öğretim yöntemleri seçilmiştir. Dijital kelime öğretimi 18 deney grubu öğrencisine, geleneksel öğretim ise 19 kontrol grubu öğrencisine algısal öğrenme ve birincil öğrenme ürünleri ile üretimsel öğrenme ve ertelenmiş öğrenme ürünleri dikkate alınarak uygulanmıştır. Hedef kelimeler olarak, ders kitabı Yes You Can A2.1'in 6. ve 7. üniteleri kullanılmıştır. Ders öğretim içeriği açısından, deney grubunda akıllı tahta üzerinden yabancı dil öğretimi alanında sık kullanılan Hot Potatoes 6 kullanılıp kelime öğretimi yapılırken, kontrol grubunda ise eşleştirme, kelimelerin yabancı dilden ana dile çevirisi ve kelime listeleri kullanılarak öğretim yapılmıştır. Bu öğretim yöntemlerinin öğrencilerin yazmada sözcük kullanımı etkisini ölçebilmek için, öğrencilerdeki kısa vadeli öğrenmeyi ölçebilmek amacıyla birincil yazma ödevleri verilmiştir. Bu ödevler tamamlandıktan sonra, öğrencilerin uzun vadeli öğrenme çıktılarını ölçebilmek için ise öğrencilere bir tane ertelenmiş yazma ödevi verilmiştir. Çalışmanın sonuçları, ön test-son test ile birincil ve ertelenmiş yazma ödevleri üzerinden değerlendirilmiştir. Ön test-son test sonuçları incelendiğinde, deney ve kontrol gruplarının kelime öğrenmesinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Aynı şekilde, birincil yazma ve ertelenmiş yazma ödevleri sonuçları dikkate alındığında, bu iki grup arasında da anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of digital vocabulary instruction and its outcomes in writing samples of EFL high school learners who attended Tomarza Anatolian High School in Kayseri, Turkey. To measure the effectiveness of digital vocabulary instruction, digital and traditional vocabulary instruction were selected. Digital vocabulary instruction was conducted with 18 experimental group students and traditional instruction was conducted with 19 control group students by the researcher. The target vocabulary items were from Themes 6 and 7 of the students' current course book Yes You Can A2.1. During the classroom teaching, while interactive white boards were used to give digital vocabulary instruction to the experimental group who took the courses via the authoring program called Hot Potatoes 6, traditional vocabulary instruction was given to the control group students by using matching, translation from L2 to L1 and word list activities. For testing the improvement in their writing, immediate writing tasks were given after the vocabulary instruction was completed to see the students' receptive level for immediate learning outcomes. After the immediate tasks, a delayed writing task was given to measure the students' productive level for delayed learning outcomes. For the results of pre and post-test scores, no statistical significance was found between the experimental and the control group's vocabulary knowledge. The same result was found between the experimental and the control group in terms of immediate and delayed writing scores, as well.