Sendikalar Hukukunda demokrasi
Democracy in Unions Law
  1. Tez No: 396765
  2. Yazar: DİLARA ZORLUTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Demokrasinin tarihi iniş çıkışlarla doludur. Atina şehir devletlerinde demokrasinin ilk izlerini görmek mümkündür. Demokrasi genel anlamıyla, bir halk yönetimidir ve bir siyasal rejimin adıdır. Demokrasi kavramı hakkında birçok tanım bulunmaktadır. Bu tanımlardan en yaygını; halkın halk tarafından yönetilmesi, egemenliğin halka ait olmasıdır. İş yerinde demokrasinin varlığını tartışabilmek için öncelikle işyerlerinde demokrasinin nasıl olacağını açıklamak gerekmektedir. Öncelikle bilinmesi gereken, işyerinde demokrasinin sadece yöneticinin seçimle işin başına gelmesi ya da gitmesi olarak algılanamayacağıdır. Demokrasinin ve özellikle işyerinde demokrasinin siyasal sistemin demokrasi seviyesiyle ve toplumun sahip olduğu demokrasi kültürüyle ilgili olan bir süreç olduğunu söylemek gerekir. Toplumda demokrasi kültürü ne kadar yüksek ise işyerlerinde demokratik yapılanmalar ve uygulamalar da o derecede etkili olabilmektedir. Çalışmamızda demokrasinin uygulama alanı bireysel iş hukukunda ve kollektif iş hukukunda olmak üzere ikiye ayrılarak incelenmiştir. Kollektif iş hukukunda demokrasi, ana hatlarıyla çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmanın genel boyutları; sendika içi demokrasinin kapsamı, amacı, ilkeleri, uygulamaları ve sorunları, sendika hakkı, sendika özgürlüğü ve demokrasi ile ilişkisi, sendika kavramı, sendika yönetiminin demokratik ilkelere uygunluğu, sendika üyeliği ve demokratik ilkelere uygunluğu, işyeri sendika temsilcisi ve sendika içi demokrasi ile ilişkisi şeklindedir. Bu kapsam dahilinde sendikalar hukukunda demokrasi konusu işlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Democracy's history is full of rises and falls. The first traces of democracy can be seen in the city-state of Athens. In the general sense, democracy is the name of a public administration and a political regime. There are many definitions about the concept of democracy. The most common of these definitions is to managing the people by the people, and the sovereignty belongs to people. First of all, we must explain how it would be democracy in the workplace to discuss the existence of democracy in the workplace. First of all you need to know, democracy in the workplace can not be perceived as only managers elected to the head of the business or leaving to other employee. Democracy and democracy in the workplace is a process that is directly related to the level of democracy in the political system and the culture of democracy that community-owned. The higher the democratic culture in the community of democractic structures and practices in the workplace that may also be very effective. In our study, the application field of democracy was divided into types which are called individual labor law and collective labor law. Democracy in collective labor law constitutes the general terms of subject of our work. The general aspects of this work are the scope,principles, purposes, applications and problems of democracy in unions, the right of union, freedom of union and its relationship with democracy, the concept of union, union membership, compliance of the union leadership with the democratic principles and workplace union representative respectively. Within this context, the subject of democracy in unions law have tried to be discussed.