Statistical analysis of the effects of customer satisfaction on customer loyalty in Turkish GSM sector: A Field study among the students of Business Administration Faculty of Marmara University
Türk GSM sektöründe müşteri tatmininin müşteri sadakati üzerine etkilerinin istatistiksel analizi: Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencileri üzerinde saha çalışması
- Tez No: 396801
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF NİŞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Müşterilerin markaları ile sürdürülebilir ilişkisi anlamına da gelen müşteri memnuniyeti ile müşteri sadakatini sağlayabilmek, Türkiye GSM (Mobil İletişim) pazarında yer alan firmaların ekonomik başarıları için önemli bir hedeftir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, müşteri memnuniyeti, müşteri sadakati, verilen hizmetin maliyeti, firmanın imajı, müşterinin algıladığı değer ve güven arasındaki ilişkiyi içeren bir modeli analiz etmektir. Genel olarak, bu çalışma hizmet sağlayıcıları için abonelerin önem verdiği konuları açığa çıkarmayı hedeflemekte ve müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati açısından operatörlerinin performans kıyaslamaktadır. Bu çalışmada müşteri memnuniyetinin alt boyutlarını da içerek şekilde, müşteri sadakati ile ilişkisini açıklayan bir model oluşturulmuş ve istatistiksel yöntemler kullanılarak bu model test edilmiştir. Çalışmada hedef kitle olarak Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi lisans öğrencilerinden elde edilen veriler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Customer satisfaction, which is also meant sustainable relationship with the brand, and customer loyalty, is an important goal for GSM (Global System for Mobile Communications) operators on their way to superior economic success in the Turkish market. In this context, the aim of this study is to analyze the model, which includes the relationships among customer satisfaction, customer loyalty, service cost, image, perceived value and trust. Overall, this study offers insights for service providers and subscribers; and forms the foundation for benchmarking the performance of operators in terms of customer satisfaction and customer loyalty. This study builds and tests a theoretical model that reveals the relationship between customer satisfaction, involving its dimensions, and customer loyalty by using statistical methods. This is achieved through a research on the undergraduate students of Business Administration Faculty of Marmara University.