Sosyal bilimlerdeki akademik çalışmalarda büyük veri kullanımı
The use of big data in acamic researches in social sciences
- Tez No: 396809
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SEFA SÜTCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte üretilen, depolanan ve işlenen veri miktarı artmıştır. Akıllı telefonlar, kameralar ve sensörler gibi çeşitli makineler ve sosyal medya kullanıcıları tarafından sürekli farklı formatlarda veri üretilerek, anlık olarak iletilmeye başlamıştır. Büyük Veri kavramı farklı formatlarda sürekli artış gösteren devasa miktardaki veriyi ifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Büyük Veri'nin mevcut istatistiksel analiz teknikleriyle ve sosyal bilimlerdeki araştırma yöntemleriyle anlamlandırılmasının mümkün olup olmadığını incelemek ve Büyük Veri'nin akademik çalışmalarda kullanımını araştırmaktır. Çalışmada yapılan literatür taraması sonucunda Büyük Veri analiz tekniklerinin mevcut istatistiksel yöntemlere dayandığı ve özellikle sosyal bilimlerde mevcut bulunan araştırma süreçleriyle benzerlik gösterdiği sonucuna varılmıştır. Literatür çalışmasına ek olarak yapılan nicel araştırmayla birlikte Büyük Veri ve analiz tekniklerinin 2012 yılı sonrasında akademik çalışmalarda 2012 yılı öncesine nazaran çok daha fazla yer aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the technological developments, the quality of the data that is produced, stored and processed has been increased. Different formats of data were produced and transmitted instantaneously and constantly by social media users and various machines like smartphones, cameras and censors. The concept of Big Data has been used to define the increasing size of data, the increasing rate at which it is produced and transmitted, and the increasing range of formats of these data. The aim of this study has been set as to find out whether it is possible to explain the Big Data with the current statistical analysis techniques and research methods used in social sciences, and to investigate the usage of Big Data in academic researches. In this study, after reviewing the literature, it has been found out that Big Data analysis techniques are compatible with the current statistical techniques, and it shows similarities with the research processes in social sciences. With the qualitative research that has been conducted in addition to the literature review, it became apparent that Big Data and analysis techniques were used much more in post-2012 in comparison with pre-2012.