Kârlılık analizi ve makroekonomik değişkenlerle ilişkisi üzerine banka sektöründe bir araştırma
A study in the banking sector on the relationship between profitability analysis and macroeconomic variables
- Tez No: 396857
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bankalar kâr amacı ile faaliyetlerini yürüten finansal kuruluşlardır. Bu çalışma makroekonomik faktörlerin Türkiye'deki özel ve kamusal sermayeli mevduat bankalarının kârlılığını 1990-2013 dönemi boyunca nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma da aktif kârlılığı, öz kaynak kârlılığı, ödenmiş sermaye kârlılığı banka kârlılığının ölçüleri olarak kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki çoklu doğrusal regresyon, stepwise regresyon yöntemleri ile ortaya konulmuş ve modellere ait anlamlılık testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banks are financial institutes that carry out operations for the purpose of profit.This study aims to examine how macroeconomic factors affect the profitability of private capital deposit banks and public capital deposit banks in Turkey over the period from 1990 to 2013.Return on Assets (ROA), Return on Equity(ROE) and Return on paid in capital are used as the profitability measures of banks in the study.The relationship between variables is put forward with multiple linear regression method and stepwise regression method and significance tests related to models were conducted.