Popüler kültür ile kültürel elitizm arasında İstanbul ve sinema
Istanbul and cinema between populer culture and cultural elitism
  1. Tez No: 396860
  2. Yazar: DOĞUŞCAN GÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Popüler kültür ile kültürel elitizm arasında İstanbul ve sinema çalışmasının amacı, mekansal formlarla, sinema salonlarının ve yarattığı kültürün kenti ve kentin kendisinin yarattığı kültürün sinema salonlarını nasıl etkilediğini incelemektir. Modernitenin, iki kahramanını olan kent ve sinema karşılıklı olarak birbirini etkilemektedir. Merkezlerden, çeperlere kentin büyüme şekilleri değiştikçe, sinema ve salonlarda farklı biçimlerde değişiklik göstermektedir. Bu değişimlerin izleri sürülmüştür. Değişimin getirdiği etkiler kültürü biçimlendirerken, sinema salonlarının biçimini ve mimarisini de değiştirmiştir. Bu değişim kentlerin biçimlerini değiştirir ve yeniden biçimler.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study in which is İstanbul and cinema between popular culture and cultural elitism, to examine cinema and theater halls how effects of urban culture; an opposite of urban culture how effects of cinema and theater's spatial forms. These two hero of modernity, cinema and city is effect of each other by mutual way. From the center to the periphery of urban growth patterns change, in theaters and halls vary in different formats. Traces of these changes were introduced to this study. Affect of the change is giving shape to culture and change the theater's form and architecture. This change transform the city's and reform the culture.