Popüler kültür öğelerinin brikolaj tekniği ile yeniden tüketim nesnesine dönüştürülmesi: Dergi reklamları kapsamında göstergebilimsel çözümleme
Conversion of popular culture items to consumption object with bricolage technique: Semiotic analysis within the scope of magazine advertisements
  1. Tez No: 604793
  2. Yazar: VEDAT RONA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH TAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Clothing Industry, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsanlık tarihi boyunca kültür, bireyin anlam dünyasının şekillenmesinde etkili olmuştur. Bireyin içinde bulunduğu toplumun ekonomik, sosyo-kültürel çevresi dinamik bir karaktere sahip olması nedeniyle kültür de bu değişimler paralelinde dönüşüme uğramış, kültürü karşılayan anlamlar da aynı değişimden payını almıştır. Bu değişim sürecinde tarihsel dönüm noktalarını izlemek, kavramın anlamsal içeriğinde oluşan dönüşümleri anlamayı kolaylaştıracaktır. 18. yüzyıldan itibaren toplumun ekonomik ve sosyo-kültürel yapısını değiştiren önemli duraklarından biri Sanayi devrimidir. Bu gelişme ile birlikte endüstriyel seri üretim biçimleri gelişmiş, ihtiyaçtan fazlasıyla meta üretilmiştir. Sosyal ilişkilerin tüketim toplumuna doğru bir rotaya sahip olmasının temel nedenlerinden biri de Sanayi devrimi sonrası gelişen kapitalist üretim biçimi olmuştur. Kapitalist üretim biçimimin sonucunda ivme kazanan tüketim toplumunda hayatın her alanında bulunan nesneler birer tüketim nesnesine/metasına dönüşmüştür. Bu nedenle kültür kavramı da nesneleştirme sürecine eklemlenmiştir. Bu sebeple kültürel öğeler kapitalist piyasa koşullarına endeksli birer tüketim nesnesine dönüşme süreci yaşamıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte endüstrileşme de gelişmiş bununla birlikte kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması, global anlamda haberleşme ve iletişim ağının gelişmesi söz konusu olmuştur. Bu nedenle kültürel değişimler ve dönüşümler de hız kazanmıştır. Endüstriyel üretim biçimi kitle kültürünü yaratmış ve bu nedenle bir takım kültürel öğeler, popüler kültür olarak kavramsallaştırılmıştır. Endüstri, metalar üretirken kültürel öğeleri de bu süreçte metalaştırmıştır. Bununla birlikle endüstri, tüketim nesnelerini üretirken popüler kültür öğelerinden de beslenmiştir. Bu bağlamda moda endüstrisinin kültürün değişim ve dönüşümünde büyük bir etkisi söz konusudur. Giyim endüstrisi, popüler kültür öğelerini kendi bünyesinde brikolaj tekniği ile eklektik bir biçimde yeniden tüketim nesnesine dönüştürmüştür. Bu tez çalışması, giyim modası bağlamında üretilen metaların, popüler kültür öğelerinden beslendiğini, moda endüstrisi tarafından brikolaj ve eklektik yöntemler kullanılarak üretildiğini, seçilen moda dergilerinde bulunan göstergeler üzerinden göstergebilimsel analiz ile ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of humanity, the concept of culture has been effective for shaping the semantic world of individuals. As economical and socicultural structure of a society where the individuals live in is dynamic, the concept of culture has been transformed in parallel with these changes and of course the meanings of culture also has been effected by these changes. Following the historical milestones in this process of change will make it easier to understand the transformations that occur in the semantic content of the concept. One of the most important events that has changed the economic and socio-cultural structure of the society since the 18th century is the Industrial revolution. As a result of this progress forms of industrial mass production have been developed and commodities have been produced more than needed. Also, one of the fundamental reasons that social and human relations incline to consumerist society is capitalist production form after Industrial Revolution. All fields of life has transformed into the objects of consumption in the consumerist society which gained momentum as a result of capitalist manufacturing. Therefore notion of culture also took part in the commodification process. Hence cultural elements have transformed into the goods of industry and capitalist market conditions. With industrialization also technology has developed. Mass media became widespread and so communication network were globally developed along with the technological development. Therefore, cultural changes and transformations have accelerated. Industrial mode of production created mass culture by the culture industry, and therefore a number of cultural elements were conceptualized as popular culture. While producing commodities, the industry commodified cultural elements in this process and the industry has benefited popular cultural elements. In this context, the fashion industry has made a major contribution to the change and transformation of culture. The industry of culture, while again produced goods, used the bricolage technique and produced cultural elements eclectically anew. This thesis analyzes that commodities produced in the context of clothing fashion are nourished from popular cultural elements, produced by industry by using bricolage and eclectic methods, using the semiotic method based on indicators found in selected fashion magazines.