Popüler kültür bağlamında okuma: lise öğrencilerinin popüler kültüre karşı tutumları ile okumaya karşı tutumlarının karşılaştırılması (Tavşanlı örneği)
Reading in the context of popular culture comparison of high school students' attitudes towards the popular culture with their attitudes towards reading (In the Tavşanli context)
  1. Tez No: 605591
  2. Yazar: ALİ SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline getirilen popüler kültürün kitle kültürüne dönüşmesi, okuma alışkanlığının azalmasına dolayısıyla da halkın anlam üretimlerinin kaybolmasına neden olur. Halkın popüler kültür düzeylerinin okuma ile ilişkilendirilerek irdelenmesi, günümüz modern toplumundaki bireyin anlam dünyasını anlamaya yardımcı olur. Popüler kültür kavram olarak halkın çoğunluğu tarafından benimsenen kültürel beğenilerini ifade eder. Günümüzde bu beğeniler, haz ve isteklerin kolayca doyurulması ile şekillenir. Halk, kendisi için üretilen hazır kültür içeriklerini tercih ederek yani sadece tüketerek popüler kültürü şekillendirir. Popüler kültür içerikleri kitle iletişim araçlarıyla dağıtılır ve bireyler bu metinleri yazılı, görsel ve işitsel olarak okurlar. Okuma bilinen anlamıyla, kitapla etkileşim süreci olarak okuyucu ve metin arasındaki iletişimdir. Okuyanın okuduğu metni anlamlandırabilmesi, onu etkin bir şekilde değerlendirebilmesi zihinsel bir beceriyi gerektirir. Popüler kültürün bireyi pasifleştirmesi sonucu okuma becerileri de bundan etkilenir. Bireyin kendine sunulan popüler metinleri edilgin bir biçimde değil de etkin bir biçimde okuyabilmesi toplumu ve popüler kültürü sorgulamasına neden olur. Bu nedenle toplumların popüler kültürden etkilenmeleri ile okuma alışkanlıkları arasında bir etkileşim vardır. Bu çalışmada, popüler kültüre ilişkin öğrenci tutumları ile okumaya ait öğrenci tutumları arasında karşılaştırma yapılmaktadır. Bu karşılaştırma yapılırken popüler kültüre karşı olumlu tutum geliştirenlerin okumaya ait tutumlarının olumsuz olacağı varsayımından hareket edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The conversion of popular culture, which has become an integral part of everyday life, into mass culture, leads to a decrease in the habit of reading and thus causes the meaning production of the public to be lost. The study of the popular culture levels of the public in relation to reading helps to understand the meaning of the individual in today's modern society. Popular culture as a concept expresses the cultural merits adopted by the public. Nowadays, these delights are shaped by the easy fulfillment of the pleasures and wishes. The public forms the popular culture by preferring that is only consuming, culture content produced for them. Popular culture contents are distributed via mass media and individuals read these texts in written and audiovisual manner. Reading, literally is as the interaction process with the book, the communication between the reader and the text. The reader's ability to understand the text and asses it effectively requires a mental skill. As a result of individual's being passivated by the popular culture, the reading skills are also affected. The fact that the individual can read the popular texts offered to him in an effective manner, rather than in a passive way, causes the society and popular culture to be questioned. For this reason, there is an interaction between societies' influence from popular culture and their reading habits. In this study, students' attitudes towards popular culture are compared with their attitudes towards reading. This comparison is based on the assumption that those who develop positive attitudes towards the popular culture will have negative attitudes towards reading.attitudes towards the popular culture would have negative attitudes towards reading.