Empirical essays on the informal economy
Kayıtdışı ekonomi üzerine empirik makaleler
- Tez No: 396964
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN TORUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, her ikisi de politika oluşturma açısından sonuçlar içeren ve kayıt dışı ekonomi literatürüne orijinal katkılar yapan iki empirik makale ile kayıt dışı ekonomiyi inceliyorum. İlk makalede enerji tüketimi ile kayıt dışı ekonominin ilişkisini araştırıyorum. Panel veri regresyon modellerine dayanan tahmin sonuçlarım, makro düzeyde enerji yoğunluğu ile kayıt dışı ekonominin boyutları arasında negatif bir ilişki gösteriyor. Bu sonuç kayıt dışı ekonomide yüksek iş gücü yoğunluğu ve düşük sermaye yoğunluğuna dair empirik kanıt niteliğindedir. Ayrıca, bu ilişkinin doğrusal olmadığına ve asimetrik olduğuna dair de kanıtlar buluyorum. İkinci makalede, kayıt dışı ekonomi istihdamı ile mikro düzeydeki sosyo-demografik özellikler, siyasi davranış biçimleri ve kişisel değerler arasındaki ilişkiyi inceliyorum. Kişilerin kendi verdikleri bilgilere dayanarak, sosyo-demografik özelliklerin kayıt dışı ekonomi istihdamı ile ilgili önemli birer tahminci olduklarını gösteriyorum. Kişilerin ekonomik olarak güçlü bir devlet tercihleri ve siyasi kurumlara olan güvenleri kayıt dışı istihdam ile anlamlı ve pozitif bir ilişki gösterirken, piyasa kurumlarına olan güvenle ilgili olan değişkenler kayıt dışı ekonomideki istihdam ile anlamlı ve negatif bir ilişki gösteriyor. Ayrıca, siyasi süreçlere katılan bireylerin kayıt dışı ekonomide istihdam edilmiş olma ihtimallerinin daha düşük olduğunu gösteriyorum. Son olarak, dindarlık ve vergi ahlakı gibi kişisel değerlerin kayıt dışı ekonomi istihdamı ile negatif ilişkili olduğumu gösteriyorum.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, I empirically study the informal sector in two separate essays, both of which have implications for policy making and make original contributions to the understanding of informality around the world. In the first essay, I investigate the relationship between energy consumption and the size of the informal economy. Relying on panel data regression models, my estimation results show that at the aggregate level, energy intensity is inversely related to the size of the informal sector, providing actual empirical evidence on the presence of high labor and low capital intensity in the informal economy. Furthermore, I also find evidence for the presence of non-linearity and asymmetry in this relationship. In the second essay, I investigate the relationship between the informal sector employment, and micro-level socio-demographic characteristics, political attitudes and individual norms. Using self-reported data, I show that socio-demographic characteristics are strong predictors of the informal sector employment. Moreover, individuals' preferences for an economically strong state, as much as their confidence in political institutions are significantly and positively correlated with the informal sector employment, whereas variables associated with confidence in market institutions are negatively correlated with the informal sector employment. I also show that individuals who participate in political processes have a lower probability of working in the informal sector. Finally, I show that individual norms, such as religiosity and tax morale are negatively correlated with the informal sector employment, as well.