Gıda kaynaklı salmonella izolatlarında biyofilm varlığının araştırılması
Ivestigation of biofilm formation in the food-borne salmonella isolates
- Tez No: 396981
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Ankara'da süt fabrikasından temin edilen 50 çiğ süt örneği ve Ankara'da tüketime sunulan 160 tavuk örneği (25 boyun, 45 karaciğer, 45 kalp ve 45 taşlık) çalışılmıştır. Araştırma sonucunda 2 Salmonella Paratyphi A ve 106 Salmonella spp. izolatı standart yöntemlerle tanımlanmış (gram boyama, katalaz, üre vb.) tanımlamalar Gram negatif ID, BBL (Beckton Dickinson) tanımlama sistemi ile doğrulanmıştır. Elde edilen izolatlar ile siderofor ve biyofilm oluşturma karakteristikleri araştırılmıştır. İncelenen 108 izolatın %37,03 'ü rdar morfotipi, %62,97'si bdar morfotipi göstermiştir. Hem rdar (%35) hem de bdar (%31) morfotipinin en fazla görüldüğü izolatların taşlıktan elde edildiği görülmüştür. Çalışılan 108 Salmonella izolatının biyofilm sonuçlarına göre; 37oC'de 24 saat inkübasyonun kullanıldığı yöntemde (yöntem1) 28 izolat yüksek biyofilm, 53 izolat orta biyofilm, 27 izolat zayıf biyofilm göstermiştir. Yüksek biyofilm gösteren 28 izolatın; 4 (%14,2)'ü Kalp, 2 (%7,2)'si Karaciğer, 14 (%50)'ü Taşlık, 2 (%7,2)'si Boyun ve 6 (%21,4)'sı Süt izolatıdır. 20oC'de 48 saat inkübasyonun kullanıldığı yöntemde (yöntem2) 94 izolat yüksek biyofilm, 12 izolat orta biyofilm, 2 izolat zayıf biyofilm göstermiştir. İzolatların %87'si yüksek biyofilm, %11'i orta biyofilm ve %2'si zayıf biyofilm karakterine sahip olarak bulunmuştur. Yüksek biyofilm gösteren 94 izolatın; 24(%25,5)'i Kalp, 18 (%19,1)'i Karaciğer, 28 (%29,8)'i Taşlık, 10 (%10,6)'sı Boyun ve 14 (%14,9)'u Süt izolatıdır. İki yöntem karşılaştırıldığında yöntem 2 de yer alan sıcaklık ve inkübasyon süresinin biyofilmi arttırıcı olduğu söylenebilir. Salmonella izolatlarının siderofor üretimi incelendiğinde 108 izolattan yalnızca 7'sinde (%6,48) siderofor üretimi pozitif olarak gözlenmiştir. Siderofor pozitif izolatların elde edildikleri numune dikkate alınarak yapılan incelemeleri sonucu 4'ünün (%57,14) taşlık, 2'sinin (%28,57) boyun ve 1'inin (%14,29) karaciğer örneğinden elde edildiği görülmektedir. Sonuçlar incelendiğinde hem biyofilm yöntemlerinde yöntem 1 (%50), yöntem 2 (%29,8) hem de siderofor yönteminde (%57,14) en yüksek değerler Taşlık numunelerinden elde edilen örneklere aittir.
Özet (Çeviri)
In this study, 50 raw milk samples obtained from milk factory and 160 chicken samples (45 liver, 45 heart, 45 gizzard, 25 necks) offered for sale in Ankara were used as the materials. As a result of the study 2 Salmonella Paratyphi A and 106 Salmonella spp. were defined by standard methods (gram staining, catalase, urea ext.) and definitions were confirmed with identification system Gram negative ID BBL (Beckton Dickinson). Siderophore and biofilm charecteristics were studied by using isolates. 108 isolates were researched in this study. As a result of the study, %37. 03 isolates have rdar morphotype and % 62,97 isolates have bdar morphotypes. Both rdar (%35) and Bdar (%31) morphotypes of the isolates were commonly seen from the gizzard. According to biofilm results; in the method used by incubation for 24 hours at 37 ° C (method 1), was showed 28 isolates high biofilm, 53 isolates middle biofilm and 27 isolates weak biofilm. The 28 isolates showed high biofilm; 4 (%14, 2) heart, 2 (%7, 2) liver, 14 (%50) gizzard, 2 (%7, 2) neck and 6 (%21, 4) milk isolates. According to biofilm results the method used by incubation for 48 hours at 20° C (method 2), was showed % 87 of isolates high biofilm, % 11 of isolates middle biofilm and % 2 of isolates weak biofilm. The 94 isolates showed high biofilm; 24 (%25, 5) heart, 18 (%19, 1) liver, 28 (%29, 8) gizzard, 10 (%10, 6) neck and 14 (%14, 9) milk isolates. As a result of comparing two methods it can be said that temperature and incubation time which is used in method 2 increases biofilm. When the siderophore production of Salmonella isolates were examined, it can be seen that only 7 (6,48) of 108 Salmonella isolates were positive. Research results based on samples which were obtained from positive siderophore samples show that 4 (%57, 14) of them obtained from gizzard, 2 (%28, 57) of them obtained from neck and 1 (%14, 29) of them is obtained from liver samples. As a result of the study, we can say that both in biofilm method (method 1, 50 %) and siderophore method (method 2, 57,14 %) the highest values were obtained from gizzard samples.