Diferansiyel puls polarografisi ile eser miktarda vanadyum tayini için yöntem geliştirme
Method development for the determination of trace amounts of vanadium by differential pulse polarography
  1. Tez No: 396984
  2. Yazar: ESEN GÜL ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ŞENDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
V5+ ve V4+ iyonlarının Diferansiyel Puls Polarografisi (DPP) ile tayini pH=4 HCI/ KCI (0,1M), pH=4 H₃PO₄/ KCI (0,1M) ve pH=6 KCI (0,1M) elektrolit ortamlarında çalışıldı. Her iki vanadyum iyonu üç ortamda da -1,0 V civarında küçük bir indirgenme pikine, -1,65 V civarında katalitik bir pike sahip olduğu gözlendi. -1,0 V'daki indirgenme pikinin iki iyon için her ortamda aynı duyarlılığa sahip olduğu ve bu pikle 10-5 M civarında V4+ ve V5+ derişimlerinin tayin edilebileceği, daha düşük vanadyum derişimlerin tayin edilemeyeceği tespit edildi. -1,65 V'da ortaya çıkan katalitik pikin ise vanadyumun yüküne ve ortama göre büyüklüğünün değiştiği gözlendi. Her üç ortamda da akım aralıkları ayarlanarak V5+ iyonları 10-5 M civarında tayin edilebilirken V4+ iyonları daha düşük derişimlerde, 10-6 M, tayin edildi. Elektroaktif olan bazı katyonlardan Cu2+, Zn2+, Pb2+, Fe3+, Se4+, Cd2+ ve Ni2+'nin girişim etkileri -1,65 V'da çalışıldı. Bu iyonlar 1×10-5 M ve daha düşük derişimlerde ortamda bulunduklarında katalitik pik yüksekliğinin birkaç milimetre düşmesine neden oldular. Fakat pik yüksekliğindeki bu azalmanın vanadyum tayinine önemli bir etkisinin olmadığı tespit edildi. Standart çözeltilerden hazırlanan sentetik bir numuneye geliştirilen metot uygulandı ve pH 6'da KCl elektrolit ortamında 1×10-5 M V5+ % 15, 1×10-6 M V4+ % 5 bağıl hatayla tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Determination of V5+ and V4+ ions with Differential Pulse Polarography (DPP) was studied in the three different electrolyte mediums with pH=4 in HCI/ KCI (0,1M), pH=4 in H₃PO₄/ KCI (0,1M) and pH=6 in KCI (0,1M). It was observed that both vanadium ions had a small reduction peak around -1.0 Volt and a catalytic peak around -1.65 V in the three electrolyte mediums.It was detected that the reduction peaks of two vanadium ions around -1.0 Volt had the same sensitivity. With this reduction peak, V4+ and V5+ concentrations of 10-5 M were determined but concentrations less than 10-5 M vanadium could not be determined. Moreover, the catalytic peak around -1.65 V was observed to vary according to the oxidation number of vanadium and the medium. In each medium by setting current range V5+ ions were determined around 10-5 M and V4+ ions were determined at lower concentrations such as 1×10-6 M. Interference effects of cations Cu2+, Zn2+, Pb2+, Fe3+, Se4+, Cd2+ and Ni2+ were investigated at -1.65 V. In the presence of these cations at 1×10-5 M and lower concentrations the height of catalytic peak was decreased a few millimeters. However this decrease was found not to have a significant impact on the determination of vanadium. The developed method was applied to synthetic sample prepared with standard solutions. 1×10-5 M V5+ and 1×10-6 M V4+ were detected with relative errors 15% and 5% respectively, at pH=6 in KCI (0,1M) electrolyte.