Kullanıcı davranışına dayalı tavsiye motoru
User behaviour based recommendation engine
- Tez No: 396989
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnternet üzerinde bulunan bilgi miktarının artmasıyla birlikte kullanıcılara ilgili ve kaliteli tavsiyelerin sunulması fikri ön plâna çıkmıştır. Tavsiye sistemleri, kullanıcılara ilgilerini çekebilecek tavsiyeler sunarak kullanıcı tercihlerine etkin bir şekilde katkıda bulunmayı hedefler. Bu tez çalışması kapsamında Web madenciliği süreçleri, tavsiye sistemleri ve kullanıcı davranış analizleri incelenmiştir. Kullanıcılardan ürünler ile ilgili herhangi bir geribildirim almadan, kullanıcıların seçtikleri filmler ve filmlerin detay sayfalarında kaldıkları süreler kullanılarak yeni bir tavsiye algoritması geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem deneysel sonuçlar ile birlikte işbirlikçi filtreleme yöntemi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The idea to present the user with relevant and quality advice came to the forefront with the increasing amount of information available on the internet. Recommendation systems, providing advice that might be of interest to users aims to contribute effectively to the user preferences. Web mining process, recommendation systems, and user behavior analysis were examined within the scope of this thesis. A new recommendation algorithm has been developed without any feedback from users using the duration of time in the film details page and the movies of their choice. The developed method was compared with collaborative filtering method with experimental results.