Entegre sağlık kampüsleri mimarisi: İstanbul İkitelli ve Ankara Etlik örnekleri
Architecture of integrated health campusses: Examples of İstanbul İki̇telli̇ and Ankara Etli̇k projects
  1. Tez No: 397013
  2. Yazar: EMRE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARE SAHİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Türkiye'de yakın tarihlerde kullanılmaya başlanan Kamu Özel Ortaklığı Modeli ile Sağlık alanında büyük yatırımlar yapılması planlanmaktadır. Yapılması planlanan yatırımların sayısı ve yatırım miktarının büyüklüğü göz önüne alındığında, Modelin önemi ve irdelenmesi gereği anlaşılmaktadır. Söz konusu Model, özgün yapısı gereği farklı ihale sistemi ve farklı projelendirme süreçlerini barındırmaktadır. Modelin ülkemizde yakın zamanda kullanılmaya başlanması nedeniyle konuya ilişkin mimari akademik çalışmalar sınırlı sayıdadır. Çalışmada, ihale modeli ve süreçlerinin iyi anlaşılması, sürece uygun mimari çerçevenin çizilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ülkemizde sağlık alanında yapılan mimari çalışmalar incelenmiş ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılan iki örnek çalışma tartışılmıştır. Ankara Etlik ve İstanbul İkitelli Sağlık Kampüsleri Projeleri bütünleştirilmiş tasarım ilkeleri üzerinden karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Major investments are being planned in the Health field by Public Private Partnership Model which has been recently introduced in Turkey. When the number and expenses of these investments are considered, detailed investigation of this new Model is needed. The Model in question covers different procurement system and design process due to its unique structure. Related architectural academic studies are limited in our country because this Model has been recently proposed. Better understanding of the procurement model and the process, drawing of appropriate architectural framework for the process are the aims of this study. For this purpose, architectural studies of Heath field in our country were examined and two case studies proceeded by the Ministry of Health have been discussed. Ankara Etlik and Istanbul İkitelli Health Campus Projects have been evaluated end compared by using integrated design principles.