Genelleştirilmiş Bernoulli, Euler ve Genocchi polinomları
Generating functions for Bernoulli, Euler and Genocchi polynomials
- Tez No: 397057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ERKUŞ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, Bernoulli, Euler ve Genocchi polinomları incelenmiştir. Öncelikle, bilinen ve bu çalışmada kullanılacak olan tanımlar, lemmalar ve teoremler verilmiştir. Genelleştirilmiş Euler, genelleştirilmiş Bernoulli polinomları ve Bernoulli, Euler ve Genocchi polinomlarının bir birleşimi olan genel bir polinom tanıtılmış ve bazı özellikleri incelenmiştir. Daha sonra, polinomlar için multilineer ve multilateral doğurucu fonksiyonlar veren teoremler elde edilmiştir. Son olarak özel durumlar verilmiş ve bu polinomlar için yeni rekürans bağıntıları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Bernoulli, Euler and Genocchi polynomials are investigated. First of all, some known definitions, lemmas and theorems used in this study are given. Generalized Euler, generalized Bernoulli polynomials and a unification polynomial of Bernoulli, Euler and Genocchi polynomials are introduced and some properties of them are derived. Later, we obtain some theorems including multilinear and multilateral generating functions for these polynomials. Finally, we discuss some special cases and get new recurrence relations for these polynomials.