İçten yanmalı bir motorda elektro-mekanik supap uygulaması
An electro-mechanic valve application on internal combustion engine
- Tez No: 183388
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT ÖZDALYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, dört zamanlı, tek silindirli, üstten supaplı buji ile ateşlemeli bir motorda supapzamanlaması değiştirilmeksizin, emme supabını krank mili dönüş açısına bağlı olarak elektro-manyetik olarak tahrik etmek suretiyle, motor performans değişkenlerinin ve egzozemisyonlarının değişimi geleneksel haliyle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Taşıt motorlarının büyük çoğunluğu emme ve egzoz supaplarını açmak için, mekanik olarakçalışan supap sistemlerini kullanırlar. Bu tip supap sistemlerinde, supapların açılması krankmiline göre programlanır. Bununla birlikte, kam mili kullanan mekanik sistemlerin emmesupabının değişken yüksekliği, supap açık kalma süresi ve supap zamanlama esnekliğininolmayışı, supap sistemin en iyi şekilde kullanılmasını kısıtlar ve buji ile ateşlemeli motorlarınperformansları için önemli bir sınırlılık teşkil eder.Bu çalışmanın sonucunda, elektro-mekanik supaplı sistemde, geleneksel supap sisteminegöre, güç ve momentte bir artış, özgül yakıt tüketiminde iyileşme görülmüştür.ÖZET (devam ediyor)Ayrıca, bütün hız aralıklarında karbonmonoksit ve karbondioksit emisyonlarındakiiyileşmeler dikkat çekerken, hidrokarbon emisyonları bütün hız aralıklarında artış göstermişancak hız artışı ile orantılı olarak azalmıştır. Azot oksit emisyonları ise düşük motor hızlarıdışındaki bütün aralıklarda artış göstermiştir. Bunun yanında diğer elektro-mekanik supaplısistemlere göre düşük besleme geriliminde test edilmiştir.Anahtar Sözcükler : Kamsız Motorlar, Elektro-Mekanik Supap Sistemi, EMS, MotorPerformansı, Egzoz EmisyonlarıBilim Kodu : 626.10.01
Özet (Çeviri)
In this study, the change of the original engine performance parameters and exhaust emissionscomparatively examined with the modified engine that its intake valve system actuatedelectro-mechanically. The spark ignited internal combustion engine has four strokes, singlecylinder, and over head valve. The intake valve is actuated by electromechanic actuatordepending on crankshaft angle with constant valve timing.The most of the vehicle engines use mechanically driven valve sytems both opening andclosing of the valves. Valve duration of this kind of valve systems is programmed tocrankshaft angle. However, devoiding of the variable valve lifting, valve duration and valvetiming flexibility restrict the usage of optimum valve sytem operation and also it limits theinternal combustion engine performance.At the end of this study, electro-mechanically driven valve sytem has shown increase inengine power and engine torque and better specific fuel consumption according to tradationalvalve system.ABSTRACT (continued)Furthermore, as carbon monoxide and carbon dioxide emission levels have improved andhydrocarbon emission level has deteriorated in all engine speed ranges. But less hydrocarbonemission level has been received in higher engine speeds. nitrogen oxide level has increasedin all engine speed ranges except lower. Besides to these results, this system has tested withlower voltage according to other electro-mechanic valve sytems.Keywords : Camless Engines, Electro-Mechanic Valve, EMV, Engine Performance,Exhaust Emissions.Science Code : 626.10.01