Radyoloji birimlerinin ortam radyasyon doz dağılımlarının belirlenmesi
Determination of the radiology department of radiation dose distributions
  1. Tez No: 397125
  2. Yazar: ARZU COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL MAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Radyasyon, doğada daima var olan ve her zaman birlikte yaşadığımız bir enerji çeşididir. Toprak, su ve havada var olan doğal radyoaktif elementler (40K, 232Th, 238U , 226Ra ) doğal radyasyon kaynaklarını oluştururken, günlük hayatta geniş bir kullanım alanına sahip olan elektromanyetik radyasyon kaynakları, tıpta ve endüstride kullanılan x ve gama ışınları önemli yapay radyasyon kaynaklarıdır. Tıpta teşhis ve tedavi amacıyla kullanılan yapay radyasyon kaynakları, yapılan uygulamalar sonrasında hem hasta hem de radyoloji çalışanlarının radyasyona maruz kalmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada uygulama sırasında ortama yayılan radyasyonu tespit edebilmek amacıyla, Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Uygulama ve Araştırma Hastanesinin Röntgen, Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans ve Nükleer Tıp birimlerindeki ortam radyasyon doz miktarları FLUKE (Victoreen ASM 990 Series Advenced Survey Meter) portatif dedektörü ile ölçülmüştür. Yapılan ortam ölçüm sonuçları ICRU' nun önerilerine göre belirlenmiş kişisel doz sınırları ile karşılaştırıldığında yıllık doz limitlerinin (
Özet (Çeviri)
Radiation is an energy type which always exists in the natural and we always live together with. While the natural radioactive elements (40K, 232Th, 238U, 226Ra) existing in soil, water, and air comprise of the natural radiation sources, electromagnetic radiation sources, which are commonly used in daily life, x and gama rays, which are used in medicine and industry, are important artificial radiation sources. Artificial radiation sources, which are used in medicine for the purpose of diagnosis and therapy, because both patients and radiology staff to be exposed to radiation after the applications. In this study, the environment radiation dose quantity in the Rontgen, Computed Tomography, Magnetic Resonance, and Nuclear Medicine departments of Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Application and Research Hospital was measured through FLUKE (Victoreen ASM 900 Series Advanced Survey Meter) portable detector to determine the radiation release into the environment during the application. When the results of the conducted environment measurement were compared with the individual dose limitations identified based on the recommendations of ICRU, it was observed that they are far less than annual dose limitations (