Tornalama işleminde kararlı kesme derinliklerinin ve tırlama titreşimlerinin yapay sinir ağları kullanılarak araştırılması
Investigation of chatter stability limits and chatter vibration in turning operations using artificial neural networks
- Tez No: 397199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAN ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada farklı mil hızlarında meydana gelen tırlama titreşimleri ve kararlı kesme derinlikleri araştırılmıştır. Tırlama titreşimlerini ve kararlı kesme derinliklerini kesme parametreleri, iş parçası ve kesici uç malzemesi, yapısal modal parametreler, kesici takımın ve iş parçasının geometrisi etkilemektedir. Bu durumu araştırmak için öncelikle tornalama işleminde farklı malzemeler, kater sarkma uzunlukları, kesici uç ve iş parçası geometrileri, mil hızları için modal analiz ve kesme testleri yapılarak sistem için doğal frekanslar, tırlama frekansları, kararlı kesme derinlikleri ve diğer modal parametreler elde edilmiştir. İkinci aşamada bu konuda daha önce yapılan deneyler ve birinci aşamada yapılan deneyler kullanılarak kararlı kesme derinliklerini tahmin etmek için yapay sinir ağları (YSA) modeli oluşturulmuş ve farklı koşullarda yapılan deneyler ile oluşturulan modellerin sonuçları kıyaslanmıştır. Test aşamasında, kararlı kesme derinlikleri %89 belirlilik katsayısıyla tahmin edilmiştir. Oluşturulan modeller kararlı kesme derinliklerini tahmin etmede başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the chatter vibration and the chatter stability limits have been investigated in different spindle speed. The cutting parameters, workpiece and insert material, the structural modal parameters, the geometry of the workpiece and insert affect the chatter vibrations and chatter stability limits. To investigate this case first, an experimental study has been performed and the chatter vibrations, natural frequencies, chatter stability limits and the other modal parameters have been obtained using different working materials, geometries, tool overhang lengths and spindle speeds. In the second stage, the experiments which have been carried out in the past and in this study have been used as inputs for Artificial Neural Networks (ANN) and the models' results are compared to experimental results. In testing stage, stable cutting depths have been predicted with 89% determination coefficient. The ANN models have been succesfull in predicting chatter stability limits.