The impact of queue features on customers' queue joining and reneging behavior: A laboratory experiment
Kuyruk özelliklerinin müşterilerin kuyruğa katılma ve kuyruğu terk etme kararlarına olan etkisi: bir laboratuar deneyi
- Tez No: 397243
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ZEYNEP AKŞİN KARAESMEN, DOÇ. DR. EVRİM DİDEM GÜNEŞ ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzde pek çok servis sisteminde kuyruklar kaçınılmazdır ve kişiler kuyruğa katılma ya da katılmama ile kuyrukta sonuna kadar bekleme ya kuyruğu terk etme arasında bir seçim yapmak durumunda kalırlar. Bu çalışmada, kişilerin kuyruğa katılma ve kuyruğu terk etme kararları laboratuar deneyleriyle araştırılmıştır. Bu deneylerde katılımcılar, servis süreleri ve kuyruk uzunlukları bakımından farklı, gözlenebilir kuyruklarla karşılaşmış ve bu kuyruklar için kuyruğa katılma, kuyruğa katılmama ya da kuyruğu terk etme kararları vermişlerdir. Çalışmanın hipotezleri, uzun ve kısa olmak üzere iki seviyede araştırılmış kuyruk uzunluğu ile belirli ve rassal olmak üzere iki seviyede araştırılmış servis süreleri karakteristiği üzerine yoğunlaşmıştır. Servis sürelerindeki rassallık, yine iki seviyede araştırılmış,“hızlı başlangıç”ve“yavaş başlangıç”olmak üzere iki farklı servis sıralaması tasarlanmıştır.“Hızlı başlangıç”lı kuyruklarda kişiler ilk olarak duyurulan ortalama kişi başı servis süresinden kısa servis süreleri ile karşılaşırken,“yavaş başlangıç”lı kuyruklardaki ilk servis süreleri duyurulan ortalama kişi başı servis sürelerinden uzundur. Bu çalışmada, servis sürelerindeki rassallığın kişilerin kuyruğa katılma kararları üzerinde anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Buna göre, kişilerin servis süreleri rassal bir kuyruğa katılma olasılıkları, servis süreleri belirli bir kuyruğa katılma olasılıklarından daha düşüktür. 120 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen Çalışma 1'de duyurulan ortalama kişi başı servis süresinden daha kısa servis süreleri tecrübe etmenin kişilerin kuyruğu terk etme kararları üzerinde anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Buna göre, kişilerin terk etme olasılıkları“hızlı başlangıç”lı kuyruklarda daha düşüktür. Buna ek olarak, kişilerin kuyruğu terk etme ihtimallerinin uzun kuyruklarda kısa kuyruklardakine kıyasla daha yüksek olduğu bulunmuştur. 196 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ek çalışmalarda, bu bulguların sağlamlığı farklı servis süreleri ve farklı servis süresi sıralamaları ile test edilmiştir. Tüm bu çalışmaların sonunda, başlangıçta, duyurulan ortalama kişi başı servis süresinden daha hızlı servis süreleri tecrübe etmenin, kişilerin kuyruklardaki sabırları üzerine olumlu bir etkisi olduğu saptanmış, bu etki adam sayısı cinsinden ilerleme etkisinden (progress effect) arındırılamamıştır.
Özet (Çeviri)
In many service settings, customers encounter waits in queues and have to decide between joining and balking, waiting and reneging. In this study, we investigate customers' queue joining and reneging behaviors by using laboratory experiments in which participants experience several observable queues with different characteristics in terms of queue length and service times and decide to join, balk or renege. The hypotheses of this study concentrate on the effects of queue length, having two levels as long queues and short queues; and encountered service time experience, being deterministic or random. We treat randomness of service times again in two levels; one level having first few service times shorter than the announced mean and other level having first few service times longer than the announced mean. We observe a significant effect of randomness on people's joining decisions suggesting that joining probability for a random queue is lower compared to a deterministic queue. In our first study with 120 participants, we observe a significant effect of“shorter than the announced mean”service times on people's quitting decisions, yielding lower probability to quit. Also, our findings from our first study suggest that people's probability to quit is greater in long queues compared to short queues. In additional three follow-up studies with 196 participants, we check the robustness of our findings with different service times and service time orderings. Overall, we find a combined effect of experiencing extremely fast service times early on together with an enduring progress effect compared to the deterministic queue on people's patience in the queues.