Özel eğitim sınıfı bulunan ortaokullardaki müzik öğretmenlerinin müzik öğretim programı ve uygulanışına ilişkin görüşleri (Ankara ili örneği)
The views of music teachers concerning the curriculum and implementation of music lessons at secondary school with special-needs classes (Ankara sample)
- Tez No: 397397
- Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, ortaokullardaki özel eğitim sınıflarında uygulanan müzik dersi öğretim programının özel eğitim sınıfı öğrencilerine içerik, zaman ve uygulanışı yönünden uygunluğuna ilişkin öğretmen görüşlerinin alınması amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanıldığı için yarı yapılandırılmış görüşme formları hazırlanmıştır. Ayrıca durum saptaması yapıldığı için genel tarama modeli ve olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırma Ankara ilinde özel eğitim sınıfı bulunan tüm ortaokulları kapsamaktadır. Ankara ilinde özel eğitim sınıfı bulunan yüz kırk ortaokulda özel eğitim sınıfıyla ders yapan on sekiz müzik öğretmeniyle görüşülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, özel eğitim sınıfları için uygun bir müzik dersi öğretim programı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın son kısmında, araştırmanın bulgularından elde edilen verilere göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to find out what teachers think about the appropriateness of music lesson curriculums in special-needs classes in terms of content, time and implementation. In this study because a qualitative research method was used, a semi-structured interview forms were prepared. As situation determination was employed, general linear model and phenomenological design were used. This research involved all the secondary schools in Ankara that have special-needs classes. Eighteen music teachers who teach special-needs classes from one hundred-forty different schools in Ankara were interviewed. According to the findings, it was found that no appropriate curriculum is available for special-needs classes. Again in accordance with the findings of the research, suggestions are presented in the last section of this study.