Mesleki ve teknik anadolu lisesinde ve meslek yüksekokulunda aşçılık eğitimi alan öğrencilerin gıda güvenliği konusundaki bilgi ve uygulama düzeyleri
Information and application levels on food safety of the students who receive culinary education in 'Vocational and technical Anatolian high school and vocational higher school'
- Tez No: 397400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Eğitim ve Öğretim, Food Hygiene and Technology, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma,“Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”nde ve“Mengen Meslek Yüksekokulu'nda aşçılık eğitimi alan öğrencilerin gıda güvenliğine yönelik bilgi ve uygulamaları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla planlanıp yürütülmüş ve sonuçlandırılmıştır.Çalışma adı geçen okullarda aşçılık eğitimi alan toplam 215 öğrenciye anket uygulanarak yürütülmüştür. Bu araştırmada gıda güvenliği (genel bilgi, hijyen, depolama, pişirme, riskli gıda tüketimi) bilgi ve uygulamaları ve demografik özelliklerini belirlemek amacıyla ilgili sorulardan oluşan kişisel bilgiler yer almaktadır.Araştırma kapsamındaki öğrencilerin gıda güvenliği, hijyen, depolama, pişirme ve hazırlama gibi konulardaki bilgi ve uygulamalarını belirlemek amacıyla 62 kriterden oluşan ”Gıda güvenliği bilgi ve uygulamaları değerlendirme formu" kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve tabloların oluşturulması amacıyla SSPS (Statistical Package for Social Sciences) versiyon 15 kullanılmıştır. Kategorik değişkenler (örneğin demografik özellikler, öğrencilerin sınıf seviyesi vb…) sunumu için ise frekans ve yüzde değerler kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin değerlendirilmesinde Chi–Square (x2) testi kullanılmıştır. Nicel değişkenlerin karşılaştırılmasında ise iki grubun karşılaştırılması amacıyla Student's t testi uygulanmıştır. İkiden fazla grubun karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Varyans analizi sonucunda farklılık oluşmuş ise Tukey Çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Gıda güvenliği bilgi ve uygulamalarıyla ilgili bilgi puanlarını 100.00 puan üzerinden değerlendirilmiştir. Gıda güvenliği ile ilgili bilgi ve uygulama sorularının ortalama puanları okul seviyelerine göre karşılaştırılmış sonuçlar incelendiğinde; Gıda güvenliği konusunda genel sorularının ortalama puanları aşçılık eğitimi alan lise öğrencilerinin 66.00 puan, yüksekokul öğrencilerinin 72.00 puan iken tüm öğrencilerin ise 69.00 puan olduğu görülmüştür. Öğrencilerin vermiş oldukları yanıtlar incelendiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05). Gıda güvenliği konusunda genel bilgi, hijyen, depolama, pişirme ve riskli gıdaların tüketilmesi ile ilgili toplam bilgi sorularının ortalama puanları incelendiğinde aşçılık eğitimi alan lise öğrencilerinin 55.47 puan, yüksekokul öğrencilerinin 63.80 puan iken tüm öğrencilerin ise 59.64 puan olduğu görülmüştür. Öğrencilerin vermiş oldukları yanıtlar incelendiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05). Gıda hazırlama sırasındaki depolama uygulamaları ile ilgili bilgi sorularının ortalama puanları incelendiğinde aşçılık eğitimi alan lise öğrencilerinin 54.00 puan, yüksekokul öğrencilerinin 66.00 puan iken tüm öğrencilerin ise 60.00 puan olduğu görülmüştür. Öğrencilerin vermiş oldukları yanıtlar incelendiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05). Gıda hazırlama sırasındaki hijyen, depolama, pişirme ve üretme uygulamaları ile ilgili toplam bilgi sorularının ortalama puanları incelendiğinde aşçılık eğitimi alan lise öğrencilerinin 55.00 puan, yüksekokul öğrencilerinin 60.00 puan iken tüm öğrencilerin ise 57.75 puan olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research has been planned, performed and concluded in order to determine the relationship between food safety knowledge and applications of the students who receive culinary education in“Mengen Chefs Vocational and Technical Anatolian High School”and“Mengen Vocational Higher School”. The study has been performed by applying a survey to 215 students who receive culinary education in the schools mentioned above. In this research, personal details which consist of the questions relevant the aim of determining food safety (general information, hygiene, storage, cooking, risky food consuming) information and applications and demographic features have been involved. The knowledge points about the food safety information and applications have been evaluated on the scale of 100.00 points. The average points of the information questions about the general information in the matter of food safety have been analyzed according to school levels. It has been seen that the points of the entire students is 69.00 while the points of the high school students who receive culinary education is 66.00 and the points of the higher education students is 72.00. A statically significant difference is determined when the answers of students have been analyzed (p0.05). The average points of the total information questions about the general information, hygiene, storage, cooking and risky food consuming in the matter of food safety have been analyzed according to school levels. It has been seen that the points of the entire students is 59.64 while the points of the high school students who receive culinary education is 55.47 and the points of the higher education students is 63.80. A statically significant difference is determined when the answer of students have been analyzed (p0.05). The average points of the information questions about the storage applications during the process of food preparing have been analyzed. It has been seen that the points of the entire students is 60.00 while the points of the high school students who receive culinary education is 54.00 and the points of the higher education students is 66.00. A statically significant difference is determined when the answers of students have been analyzed (p0.05). The average points of the total information questions about the hygiene, storage, and cooking applications during the process of food preparing have been analyzed. It has been seen that the points of the entire students is 57.75 while the points of the high school students who receive culinary education is 55.00 and the points of the higher education students is 60.00.