Ceza infaz kurumlarındaki meslek edindirme eğitim programlarının incelenmesi (Düz dikiş makineci kursu örneği)
Examination of the vocational education programmes in the correctional institutions (The sample of straight sewing dressmaker course)
- Tez No: 397411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA AĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırmanın amacı, ceza infaz kurumlarında verilen meslek edindirme eğitim programlarının; uygulanma süreleri, kullanılan araç-gereç, fiziksel ortam, modüllerin eğitim hedeflerine ulaştırma yeterliklerini araştırmaktır. Araştırmada betimleme yöntemlerinden değerlendirme tarama araştırma yöntemi olarak seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak demografik bilgileri içeren anket, tutumlarını ölçmek amacıyla psiko-sosyal gözlem formu ve modülü değerlendirmek için modül değerlendirme formu hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü kapsamında Ceza İnfaz Kurumlarında verilen kurslar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 2012-2013 bahar döneminde Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda açılan kurslardan Giyim Üretim Teknolojisi programı içerisinde yer alan 2. Seviye mesleklerden Düz Dikiş Makineci Modülü oluşturmaktadır. Uygulanan anketlerden elde edilen veriler“SPSS 15”paket programı kullanılmıştır. Ankette yer alan görüşlerin frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilere göre; elle yapılan işlemlerde daha az başarı sağlandığı fakat makinede yapılan işlemlerde başarının daha yüksek olduğu, önceki öğrenmelerin sonraki öğrenmeler için ön bilgi oluşturulması açısından programdaki modüllerin sıralamalarında eğitim ilkeleri baz alınarak basitten karmaşığa bir sırasının izlenmesi gerektiği, işlem bütünlükleri göz önünde bulundurularak modül sıralamalarında değişiklik yapılması gerekliliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is investigating the sufficiency of vocational education programmes duration of the project, used appliances, the physical environment and modules in terms of reaching the educational goals. In research from the description methods the evaluation scan was chosen as a research method. In research questionnaire which includes demographic information, psycho-social observation form for the purpose of measuring attitudes and for evaluating the module evaluation form have been prepared as a data collection tools. The universe of the research is comprised by the courses which are given in the correctional institutions in the scope of the Ministry of National Education, the General Directorate of Lifelong Learning. Straight Sewing Dressmaker module which is the second level occupation located in Clothing Production Technology programmes which are in 2012-2013 spring semester in Ankara Child and Youth Closed Correctional Institution comprises the sample of the research. In evaluation of the data obtained from the applied questionnaire“SPSS 15”package programme was used. Frequency and percent distribution of the views which take place in questionnaire were calculated. According to the obtained data at the result of the research; it is determined that some materials couldn't be provided in accordance with the rules, less success was achieved in manual operation but success is high in machine operations, for previous learning to create preliminary information for the subsequent learning it is necessary to order the modules in the programme from simple to complex on the basis of training principles.