Çevrimiçi öğrenme ortamlarında ders alan öğrencilerin etkileşim algıları ile doyum düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between perceptions of interaction and satisfaction levels of students in online learning environments
  1. Tez No: 397421
  2. Yazar: AYŞE BAĞRIACIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERÇİN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı; çevrimiçi öğrenme ortamlarında ders alan öğrencilerin etkileşim türü algıları ile doyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektedir. Bu bağlamda, araştırma kapsamında son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2014-2015 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde (8 hafta boyunca) Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nde“Öğretim Tasarımı”dersine kayıtlı 42 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Öğrenciler 14'er kişilik 3 şubeye ayrılarak, birinde öğrenci-öğrenci etkileşimini, diğerinde öğrenci-içerik etkileşimini artırıcı etkinliklerin bulunduğu iki deney ve her üç etkileşim türüne de amaçlı herhangi bir müdahalede bulunulmayan kontrol grubu oluşturulmuştur. Öğrencilerin etkileşim türü algıları araştırmacı tarafından geliştirilen“Etkileşim Algısı Ölçeği”; doyum düzeyleri ise Eryılmaz (2011) tarafından geliştirilen“Uyarlama Bulunmayan Çevrimiçi Öğrenme Ortamı İçin Doyum Ölçeği”ile toplanmıştır. Öğrencilerin etkileşim algıları ve doyum düzeyleri uygulanan farklı ders tasarımlarına göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Bunun yanında öğrenci-içerik etkileşimi doyumun %56'sını, öğrenci-öğretim elemanı etkileşimi %55'ini, öğrenci-öğrenci etkileşimi %30'unu ve toplam etkileşim ise %70'ini yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the relationship between satisfaction levels and perceptions of interaction types, of students who takes online courses. In this context, the randomized posttest-only control group design is employed in the study. The study was conducted on 42 students enrolled to the“Instructional Design”course given in Computer Education and Instructional Technology Department in the Faculty of Education at Adnan Menderes University, in the spring semester (8 weeks) of the 2014-2015 academic years. The students were divided into 3 groups consisting of 14 students, of which two are set as experimental groups, and one as the control group: Within the experimental groups, one was given activities to promote learner-learner interaction, while the other was provided with activities to promote learner-content interaction. In the control group, there was no intended intervention on any of the three types of interaction. Perception of students on interaction types was measured with“The Perception of Interaction Scale”developed by a researcher, while satisfaction levels were measured with“Satisfaction Scale for non-Adaptive Online Learning Environment”developed by Eryılmaz (2011). Perception of students on interaction types and their satisfaction levels showed no significant difference in terms of different course designs. Besides, satisfaction is confirmed to be predicted by %56 of the learner-content interaction, %55 of learner-instructor interaction, %30 of student-student interaction, and %70 of overall interaction.