Ortaöğretim kurumlarında tarih öğretiminde akıllı tahta kullanımına yönelik öğrenci görüşleri
Student views for use smart boards in history teaching in secondary schools
  1. Tez No: 397424
  2. Yazar: KUDDÜSÜ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüz dünyasında her alanda etkili olan teknoloji, eğitim sektöründe de kendine yer bulmaktadır. Bugün ekonomi, sanayi, ticaret, sağlık, iletişim gibi daha pek çok iş ve meslek sektörü eğitim kurumlarından teknolojiyi kullanabilecek nitelikte bireyler yetiştirmesini talep etmektedir. Çağdaş eğitim kurumlarından beklenen sadece teknoloji kullanımını öğretmesi olmayıp, öğretim etkinliklerinde bizatihi teknolojiden de yararlanmasıdır. Zira akıllı telefonların, tabletlerin, internet ve sosyal medyanın hayatımızda edindiği yer azımsanamayacak bir konumdadır. Eğitim ve öğretimin kalitesini artırmada bu faktörlerin göz ardı edilemeyeceği hususu ülkemizde bazı projeleri beraberinde getirmiştir. Eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğinin sağlanması, okullardaki teknolojinin iyileştirilmesi ve öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap ederek etkili ve kalıcı öğrenmenin sağlanması amacıyla gerçekleştirilen ve dünyanın sayılı projelerinden biri olan FATİH Projesi bunlardan biridir. Çok büyük yatırımlarla yürütülen bu projenin başarılı olabilmesi için okullardaki öğretmen ve öğrencilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu araştırmanın amacı, FATİH Projesi'nin en önemli öğesi olan akıllı tahtanın tarih öğretiminde kullanımına ilişkin, projenin direkt muhatabı olan öğrencilerin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında Yozgat ili merkezindeki ortaöğretim 9. sınıfta okuyan tüm öğrenciler, araştırmanın örneklemini ise Yozgat ilinin merkez ilçesindeki bir lisenin 9. sınıfında öğrenim gören 120 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket, benzer araştırma ve proje çalışmalarından yararlanılarak geliştirilmiş ve uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilen anketin araştırmada kullanılmasına karar verilmiştir. Öğrenci görüşlerine yer verilen anket formunda nicel ve nitel analiz adımları uygulanmıştır. Ankette yer alan nicel veriler SPSS 18.0 paket programı ile bilgisayar ortamına aktarılarak analiz edilirken, nitel veriler ise betimsel analiz yöntemine uygun olarak kodlanmış ve temalar oluşturularak sunulmuştur. Araştırmanın nicel ve nitel verilerinin analizinden, tarih öğretiminde akıllı tahta kullanımıyla öğrencilerin dersi daha iyi anladıkları, derse olan ilgilerinin arttığı, görsel ve işitsel öğelerle dersin zenginleştiği, çoklu duyulara hitap ettiği, dersin daha eğlenceli ve kalıcı hale geldiği, öğrencileri tarihi olayın yaşandığı zamana götürdüğü ve tarihi olayı yaşıyormuş hissine kapılmalarını sağladığı, zamandan tasarruf sağlandığı, derslerin daha planlı ve düzenli işlendiği, temiz bir sınıf ortamının oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Which is effective in all areas of technology in today's world, is also finding its place in the education sector. Today 's economy, industry, commerce, health, business and professional sectors of many individuals capable of using technology in educational institutions such as the growing communication demands. Expected of modern educational institutions not only to teach the use of technology is to benefit from the technology in the teaching activity itself. Because smart phones, tablets, internet and social media in a position where it can not be underestimated learn in our lives. Our issues can not be ignored these factors in improving the quality of education and training has brought the country some projects. Provision of education and training in equality of opportunity is one of them FATİH Project, one of the realized and the world's leading project by appealing to more senses in the treatment and teaching-learning process of technology in schools in order to ensure effective and lasting learning. Major responsibilities to the school teachers and students to be successful in this project, carried out with a very large investment is decreasing. The purpose of this research, FATİH Project, the most important item on the use of smart boards of history teaching, students put forward their views. The research population, 2013-2014 academic year in Yozgat central to all students studying in secondary school 9th grade in has created 120 students attending a high school in the 9th grade in the illustration of the research centers of Yozgat province. Screening model was used in this study. Questionnaire as a data collection tool has been developed utilizing the similar research and expert opinions of the project and it was decided to use the research to develop the survey. Student opinion survey form to place the quantitative and qualitative analysis steps were applied. When analyzing quantitative data in the questionnaire transferred to a computer using the SPSS 18.0 software package, creating the coded qualitative data are presented according to descriptive analysis and themes. Quantitative and from the analysis of qualitative data in research, teaching history in the smart board use with students in courses that they better understand the increased interest in the course, visual and lecture with visual elements that rich, that appeal to multiple senses, the course becomes more enjoyable and lasting, students that take the time that is experiencing the historical events and she lived sense of the historical events that enable them doors, which saves time, more structured and regular course of the treatment, it was found that the formation of a classroom environment clean .