Ankara il sınırları içerinde bulunan liselerin beden eğitimi ve spor potansiyelinin değerlendirilmesi
Evalution of the physical education and sport potential of the high schools within the province of Ankara
- Tez No: 397442
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, Ankara il sınırları içerisindeki liselerin Beden Eğitimi ve Spor potansiyelinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara ilindeki yetmiş yedi (77) özel ve yüz otuz bir (131) devlet lisesi olmak üzere toplam iki yüz sekiz (208) okulda uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında, çalışmanın yapıldığı okullardaki, Beden Eğitimi derslerinde kullanılan tesis ve spor malzemelerini tespit etmek için Envanter Soru Listesi adlı anket uygulanmıştır. Araştırmanın istatistiği, bilgisayar ortamında SPSS for Windows 20.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı veriler sunulurken sayı ve yüzde dağılımından yararlanılmıştır. İlişkisel incelemelerde normal dağılım göstermediğinden sayısal veriler için parametrik olmayan testlerden Mann-Whitney U testi, ikili karşılaştırmalarda Ki Kare testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler ile Ankara il sınırları içerisinde bulunan devlet ve özel genel liselerin, mevcut tesis, malzeme, araç-gereç durumları ortaya konmuştur. Araştırma sonuçlarına göre Beden Eğitimi ve Spor potansiyelinin özel okullarda daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırma kapsamındaki eğitim kurumlarının genel olarak tesis, malzeme, araç-gereç bakımından yetersiz olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the purpose of evaluating the physical education and sports potential of the high schools within the province of Ankara. The research was conducted in total of two hundred end eight hig schools (208); seventy seven (77) private and one hundred thirty one (131) state high schools. The inventory Question List was applied to determine the sports facilities and equipments used in Physical Education lessens. The SPSS for Windows 20.0 package program was used for the statistical analysis of the study. While presenting the descriptive data, number and percentage distribution were used. Since the normal distribution was not seen in the collected data, non parametric Mann-Whitney U Test for the relationship and Chi Square Test for comparisons were used. With the data obtained at the end of the study, the present conditions of the sports facilities and equipments in the state and private high schools within the province of Ankara have been presented. Asa result of this study, the potential of Physical Education and Sports in private high schools was higer than the state high schools. In general, the high schools within the scope of this study in Ankara province thought to have insufficient sports facilities, materials and equipments.