Çağdaş sanatta metaforik düşünceye dayalı uygulamaların görsel sanatlar öğretmeni adaylarının sanat eğitimi başarısına etkisi
The effects of the practices based on metaphorical thought in contemporary art on pre-service visual art teacher's achivements in their art education
- Tez No: 397448
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu araştırmanın amacı, çağdaş sanatta metaforik düşünceye dayalı uygulamaların ve çağdaş sanatı kapsayan ders içeriğinin yer aldığı bir atölye dersinin görsel sanatlar öğretmeni adaylarının sanat eğitimi başarısına kuramsal ve uygulama boyutunda etkisi olup olmadığını tespit edebilmektir. Deneysel bir çalışma olan araştırmada tek grup öntest-sontest deseni kullanılmıştır. Araştırma, 2014-2015 güz döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı 4. Sınıfta öğrenim gören ve Seçmeli Deneysel Atölye dersini alan 13 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi ve dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır. Elde edilen nicel verilere derinlik ve ayrıntı kazandırmak amacıyla öğrenci çalışmaları, dosyaları ve görüş formlarıyla elde edilen nitel veriler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen öntest-sontest puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı ilişkili örneklemler için t-testi kullanılarak test edilmiştir. Öğrencilerin sanatsal çalışmaları ve dosyalarını içeren dokümanlar betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Öğrencilerin deneysel işlem sürecine yönelik görüşleri ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Uygulama süreci 15 haftada tamamlanmıştır. Bu süreçte öncelikle çalışma grubunun çağdaş sanata yönelik kuramsal bilgi ve uygulama boyutunda mevcut durumları tespit edilmiştir daha sonra metaforik düşünce yöntemi kullanılarak çağdaş sanata yönelik uygulamalar yaptırılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin öntest-sontest başarı testi puanları arasında ve öntest-sontest sanatsal çalışmalardan aldıkları puanlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrencilerin sanatsal uygulamaları ve dosyaları incelenerek metafor kullanma durumları incelenmiştir. Metafor kullanan öğrencilerin sanatsal başarılarının anlamlı düzeyde arttığı görülmüştür. Görüş formundan elde edilen veriler öğrencilerin deneysel sürece ilişkin genel olarak olumlu görüş bildirdiklerini ve çağdaş sanata yönelik farkındalık düzeylerinde, ilgilerinde ve anlama düzeylerinde artış olduğunu ifade ettiklerini göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin yapılan uygulamalara ilişkin memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify, practically and theoretically, the possible effects of both the practices in contemporary art based on metaphorical thought, and the studio class involving contemporary art, on the success of art education of pre-service visual art teachers. In this experimental research, one group pre-test/post-test design is used. The research was conducted on 13 students from the Gazi University Faculty of Education, Department of Art Education. The participants were 4th grade students enrolled in“Experimental Studio”course in the 2014-2015 autumn term. In this research, achievement test that is developed by the researcher, and the scoring rubric is used to collect data. Qualitative data, which has been acquired from the artworks, portfolios and feedback forms of students, is used to provide details for the quantitative data. In order to put forward the significance of the difference between the pre-test and post-test scores, t-test technique is used for the related samples. Descriptive analysis technique is used to analyze artworks and portfolios of the students, while content analysis technique is used to analyze the views of the students about the experimental process, which has been completed in 15 weeks. First of all, current theoretical and practical knowledge of students in contemporary art context was determined in this process. Secondly, contemporary art practices was carried out by using metaphorical thought method. At the end of the research, a significant difference is evident in the pre-test and post-test scores between achievement test and artwork rating scale. The artworks and the portfolios is analyzed to determine if the participants has used visual metaphors in their artworks. It is noted that the students who have used visual metaphors in their art works has a significant increase in their artistic success. The data, gained from the feedback form shows that the students had generally a positive feedback on the experimental process, and that there has been an increase on their levels of awareness interest, and understanding in terms of contemporary art. Also, satisfaction levels of students toward the experimental process has been high.