Çocuk korosunda şarkı söyleyen çocuklar ile söylemeyen çocukların umut düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison on levels of hope among children who are singing in a children's choir or not
  1. Tez No: 397450
  2. Yazar: PINAR ÇANAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araĢtırmanın amacı, çocuk korosunda Ģarkı söyleyen çocuklar ile söylemeyen çocuklar arasındaki umut düzeylerinin karĢılaĢtırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, ülkemizdeki müzik ve koro eğitimi, çocuk koroları özelinde incelenmiĢ; umut ve umut teorisi kavramları ve bu bu kavramların çocuk ile müzik iliĢkisi araĢtırılmıĢtır. AraĢtırmada, Atik ve Kemer (2009) tarafından Türkçeye uyarlanan“Çocuklarda Umut Ölçeği (ÇUÖ)”ve araĢtırmacı tarafından hazırlanmıĢ kiĢisiel bilgi formu kullanılmıĢ, araĢtırma ve çalıĢma hakkında bilgi verilmiĢ ve gerekli izinler alınmıĢtır. AraĢtırmanın örneklemini Karabük ili, Safranbolu Harmanlar Ortaokulu 6 – A ve 6 –B sınıfı öğrencilerinden (n = 34) gönüllülük esasına göre seçilmiĢ öğrenciler oluĢturmaktadır. AraĢtırmada, nicel araĢtırma yöntemlerinden öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen modeli kullanılmıĢtır. Random (rastgele) yöntemle seçilmiĢ deney ( n=17) grubuyla gereken izinlerin alınmıĢ olduğu Harmanlar Ġlköğretim Okulu‟nda PerĢembe ve Cuma günleri saat 16:00‟da dokuz haftalık bir koro çalıĢması yürütülmüĢ ve çalıĢmanın sonunda kontrol (n=17) grubuyla umut düzeyleri belirlenmiĢ ve düzey farklılıkları belirli değiĢkenlere göre karĢılaĢtırılmıĢtır.AraĢtırmanın sonunda, demografik özellikleri belirlenen çocukların umut düzeyleri karĢılaĢtırılmıĢ ve koroda Ģarkı söyleyen çocukların umut düzeylerinde, söylemeyen çocuklara göre anlamlı farklılık görülmüĢtür. AraĢtırmanın sonuçlarına göre, eğitimde önemi son yıllarda artan umut kavramının, müzik eğitiminde de kullanılabilmesi ve bunun için çocuk korolarının sayı ve niteliklerinin arttırılması yönünde öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the levels of hope in children who are singing in a choir or not. For this purpose, music and choir education, essentially children choirs in Turkey was researched; the concepts of hope, the theory of hope and their connection with music and children were investigated.In the research, Children‟s Hope Scale which was translated and adapted into Turkish by Atik and Kemer (2009) and Personal Information Form were used to determine the pre test results, informations were given to children and their parents and necessary permissons were taken. The sample of research is chosen from 6th grade students who were volunteered (6-A and 6-B, n:34) from the city of Karabuk, Safranbolu Harmanlar Middle School. In the research, Pre test – Post test with control group model from the quantative research techniques was used. A children‟s choir was formed with the experimental group (n:17) and practiced every Thursday and Friday from 16:00 to 16:45 for 9 weeks and at the end of the study „Children‟s Hope Scale‟ administered again to both control and experimental groups and the differences were compared according to certain varieties.At the end of the research, hope levels of children‟s who were determined according to their demographic specialities were compared and pre test – post test results found significant difference between the scores. The statistical analysis revealed that the hope levels of children who are singing in a children‟s choir are significantly higher compared to the children who are not.According to the results of the research, suggestions about using the recently developing concept of hope in music education and the importance of children choirs and their qualities were given.