Hizmet sektöründe çalışan büro personelinin sosyal medya kullanım alanları ve düzeylerinin iş doyumu üzerindeki etkilerinin belirlenmesi (Ankara ili uygulama örneği)
Determi̇nati̇on of the effects on the work sati̇sfacti̇on for soci̇al medi̇a usage area and levels of the offi̇ce employees worki̇ng i̇n servi̇ce sector (Ankara province of appli̇cati̇on examples)
  1. Tez No: 397471
  2. Yazar: GÜLBAHAR TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın genel amacı özel ve kamu sektörü içinde değişik birimlerde çalışan büro personelinin sosyal medya kullanım alan ve düzeyleri ile sosyal medya kullanımının iş doyumu üzerinde etkisinin tespitini araştırmaktır. Araştırmaya literatür bilgisinin yanısıra uygulamada katkı sağlamıştır. Uygulama Ankara ili ile sınırlı tutulmuş, oluşturulan anket formu kamu ve özel kurumlarda görevli olan 462 hizmet personeline uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi tamamen hizmet sektöründen seçilmiş, anket sadece sosyal medya kullanan personele uygulanmıştır. Anketten elde edilen veriler farklı istatistiksel testlere tabi tutulmuş, sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanan kamu ve özel sektör büro personelinin bu sayede yaptığı işten ve mesai süresi içindeki ortamından doyum aldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is social media usage level and range with the effect using social media on job satisfaction of office employees who are working in different branches of special and public sector. Practice give some help to this reserch as literature. This survey is done with 462 employees, working at public and special sector, in Ankara region. Experimental subjects are chosen from labor sector and survey is done only with the employees who are using social media. Survey data is subjected to different statistical tests. To reason that, special and public sector employees who are active on social media have satisfaction from their job and shift.