Ortaokullarda görev yapan beden eğitimi ve diğer branş öğretmenlerinin ahlak, karakter ve değerler eğitimine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of middle school physical education and other branch teachers' opinions related to moral, character and values education
- Tez No: 397482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi öğretmenleri ile diğer branş öğretmenlerinin ahlak, karakter ve değerler eğitimi ile ilgili görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma evrenini Türkiye'nin yedi bölgesinden seçilen 11 il oluştururken, örneklem grubunu ise 2014-2015 eğitim öğretim döneminde ortaokullarda görev yapan 862 Matematik, 858 Türkçe, 842 Beden Eğitimi, 838 Görsel Sanatlar/Müzik öğretmeni toplamda da 3400 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Birinci bölümde 10 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, ikinci bölümde Bakdemir (2010) tarafından geliştirilen“Ahlak ve Karakter Eğitimi Ölçeği”ve üçüncü bölümde Aslan (2011) tarafından oluşturulmuş olan“Yaşayan Değerler Tablosu”kullanılmıştır. Araştırmada ikili karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis varyans analizi, grupların ikili karşılaştırılmalarında ise Bonferroni Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Ahlak ve karakter alt boyut puanları ile değer sınıflaması alt boyut puanları arasındaki ilişki düzeyi için ise Sperman Korelasyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak beden eğitimi ve diğer branş öğretmenlerinin ahlak ve karakter eğitimi ile değer sınıflaması arasında anlamlı ve zayıf bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine of middle school physical education and other branch teachers' opinions related to moral, character and values education. While study population was composed of 11 province of Turkey from seven regions, sample group was occurred with 862 Mathematics, 858 Turkish, 842 Physical Education, 838 Visual arts / Music in total 3400 teachers, working in secondary schools in 2014-2015 education years. The questionnaire used to gate related data was composed of three parts. The first part called personal information was composed of ten questions, the second part called“Moral and character education”was composed of sixty eight questions and the last part called“living values table”was developed by Aslan (2011). For bilateral comparisons, Mann Whitney U tests were used, in more than two groups comparisons Kruskal Wallis variance analysis, in bilateral comparisons of groups Bonferroni Mann Whitney U tests were used in the study. Spearman Correlation analysis was done for the level of relationships between moral and character education and values classification. In conclusion, it was found that there was a significant and weak relationship between physical education and other branch teachers' moral and character education with values classification.