Gazi üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi Anabilim dalı öğrenci profilinin incelenmesi
A study of the profile of the students from Gazi University Faculty of education department of fine arts education department of painting education
- Tez No: 397481
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalında Eğitim gören Öğrencilerin profilini belirlemek amacıyla yapılmıştır. 2013 - 2014 Eğitim Öğretim Yılında Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi ABD.'da derslerine aktif olarak devam eden (1., 2., 3. ve 4.sınıf) toplam 466 öğrenciden araştırmaya katılmayı kabul eden 341 öğrenciye anket uygulanmıştır. Öğrencilerin anket sorularına doğru ve içtenlikle cevap verdikleri varsayılmıştır. Araştırmanın sonuçları SPSS programında analiz edilmiş, yüzde ve frekans olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda öğrencilerin ailevi durumları, sosyo-ekonomik durumları ve kültürel durumları gibi pek çok veriye ulaşılmıştır. Yapılan bu araştırmanın sonuçlarının daha nitelikli ve daha donanımlı öğretmen yetiştirebilmek amacı ile hazırlanan eğitim programlarına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the profile of the students from Gazi University, Faculty of Education, Department of Fine Arts Education , Department of Painting Education. 466 students (1st to 4th grade) attended the classes actively at the Department of Fine Arts Education , Department of Painting Education during 2013-2014 Academic Year, Fall Semester; and 341 of them were willing to complete a survey. The students were supposed to have given correct and sincere responses to the survey questions. The results have been analyzed in the program SPSS and evaluated as the percentage and frequency. As a result of the survey, lots of data including the students' personal information about family status, socio-economic status, cultural status, etc. were gathered. The results of the research are thought to contribute to the educational programs planned to educate more qualified teachers.