Okullarda teknoloji planı 'Bir özel okul örneği'
Technology plan for school 'A private school'
- Tez No: 397485
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Okullarda eğitim öğretimin niteliğinin artırılması için varolan kaynakların etkili biçimde kullanımına ve nitelikli bir eğitim ortamının hazırlanması için yeni kaynaklara ihtiyaç vardır. Bu açıdan bakıldığında öğretim ortamı sadece okul içinde yer alan derslik, laboratuar, kütüphane ya da medya merkezleri ile sınırlı olmamalıdır. Bunların dışında, sosyal, kültürel ve doğal çevreler de birer öğretim ortamı olarak düşünüldüğünde bu kaynakların etkili bir şekilde kullanımı konusunun önemi gündeme gelmektedir. Teknoloji, eğitimde, eğitim araştırmalarında, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinde, ölçme ve değerlendirmede, eğitim hizmetlerinin yönetiminde ve öğretim alanında, öğretme-öğrenme süreçlerinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, teknolojide meydana gelen değişiklikler ve etkilerinin olumlu sonuçlarını görebilmek için okullarda yapılması gereken teknoloji planının kuramsal temelleri ortaya konulmuştur. Çalışma kapsamında 2004-2005 ve 2005-2006 eğitim öğretim yıllarında Ankara' da bir özel okulda yürütlen teknoloji planı çalışmalarına yer verilmiştir. Ankara' da bir özel okulda uygulanan teknoloji plan modeli ve uygulama sonuçları dikkate alınarak Türk Milli Eğitim sistemine uygun olacak şekilde bir model önerilmiş ve bu modelin iki yıllık uygulama sonuçları çalışmada değerlendirilmiştir. vi Modelin uygulanması aşamasında özel okulda araştırmacının da içinde bulunduğu ve aktif rol aldığı teknoloji plan ekibi kurularak, teknoloji plan çalışmaları başlatılmış, yapılan çalışmalar rapor edilmiş, çalışma kapsamında yapılan ihtiyaç analizi anketinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: 1. Okullarda kaynakların etkili kullanımı ve yeni kaynakların geliştirilmesi için teknoloji planı okul gelişim planlarının bir bölümü olmalı ya da okullarda teknoloji planı ayrı bir çalışma olarak yürütülmelidir. 2. Kuramsal temeli oluşturulan teknoloji plan modeli, Türk Milli Eğitim sistemine uygun olacak şekilde uygulanabilir bir modeldir. 3. Okullarda uygulanabilir şekilde önerilen teknoloji plan modelini oluşturan adımlar aşağıdaki gibidir: a. Planlama hedeflerinin belirlenmesi, b. Planlama ekibinin oluşturulması, c. Vizyon ve politika belirleme, d. Teknoloji ihtiyaç analazi, e. Ġhtiyaç politikasının belirlenmesi ve oluşturulması, f. Öğrenci merkezli öğrenmeye odaklanma, g. Aile ve toplumun katılımı, h. Profesyonel gelişimin sağlanması, i. Teknoloji altyapısının oluşturulması, j. Uzun vadeli bütçe oluşturulması, k. Süreci ve çıktıları değerlendirmedir.
Özet (Çeviri)
There is a need new resources to prepare a qualified educational environment as well to use existence resources in order to increase quality of education in schools. In this line of sight, educational settings must not be limited only media centers such as classroom, laboratory and library. On the other end, using these resources effectively play important role when social, cultural and natural environments are thought as an educational environments. Technology is used in many fields in educational settings such as guidance, measurement and evaluation, Psychological Counseling and Guidence and learning and teaching process. In this study, theoretical foundations of technology plan which is necessary for schools are presented in order to observe in technological developments and its positive effectiveness in schools. In this study context, a technology plan studies which are conducted a private school in Ankara in 2004-2005 and 2005-2006 academic year are examined. By taking into consideration with this technology plan model and its results of implementation, a model was proposed suitable with Turkish Educational System. viii Moreover, results of this model are examined in this study. Technology plan study was started in the private school by setting technology plan team which includes researcher who play an active role in this plan. Studies were reported and results of need assessment questionnaire which was conducted in this study were analyzed. In the light of gathered data, results can be summarized as following; 1. Technology plan in schools should be a part of the schools developments plan in order to use effectively resources or technology plan should be conducted as a separate study in schools. 2. Proposed technology plan which is formed theoretical foundation is applicable model in Turkish educational system. 3. Steps in the proposed model are; a. Determination of the planning goals b. Formation of the planning team c. Determination of the politics and vision d. Technology need assessment e. Determination and formation politic of needs f. Focusing of student-center learning g. Providing of parents and society participation h. Providing of professional development i. Formation of the technology infrastructure j. Formation of long term budget k. Evaluation of output and process.