Irak'ta iki dilli Türk soyluların Türkçe öğrenimi
Tuition of Turkish by blinging Turkish noble in Iraq
  1. Tez No: 723214
  2. Yazar: NAJAT AYOOB SHUKUR SHUKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Irak'ta yaşayan iki dilli Türk soyluların ana dilli Türkçe eğitimi, öğrencilerin Türkçe seviyelerin yeterliliğ açısından oldukça önemlidir. Bu tezde, yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının Türkçe öğrenme amaçları ve öğretmenlerinin öğrenciler hakkında görüşleri incelenmiştir. araştırmada cevabı aranan temel soru, Irak'ta iki dilli Türk soyluların Türkçe öğrenimi. Bu araştırma sonunda, yurt dışında yaşayan Türk çocukları için uygulanacak ana dili eğitimi politikalarına ışık tutulması hedeflenmektedir. Araştırma, iki dilli Türk çocuklarının ana dili Türkçeyi öğrenmeye yönelik görüşlerinin incelenmesi için gerçekleştirilen tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırma evreni, yurt dışında Türkçe dersine giren iki dilli Türk öğrenciler. Çalışma evreni ise Irakı'ın Kerkük Bölgesi'ndeki okullarda, Türkçe dersine giren iki dilli Türk öğrencilerdir. Çalışmanın örneklemi ise Parlak Erkek Ortaokulu, Tisin Şehitleri Ortaokulu, Doğuş Kız Ortaokulu, Celal Rıza Kız Lisesi ve Mutlu Kız Ortaokulu, ortaokul ve liseye devm eden Türkçe dersine katılmakta olan 50 öğrenciye ve bu okullardaki 5 öğretmenden oluşmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde cinsiyet, yaş, doğum yeri gibi herhangi bir değişken veri açısından bir ölçüt belirlenmemiş olup örneklemdeki tüm öğrencilerin ve öğretmen araştırma sürecine dahil edilmesine çalışılmıştır. Araştırma kapsamında öğrencilere, iki dilli Türk öğrenciler için geliştirilen anket uygulanmıştır. ilk bölümü 7 sorudan oluşan ve öğrencilerin cinsiyet, yaş, konuştuğu dil gibi demografik bilgilerini araştıran bu anketin ikinci bölümünde ise öğrencilere Türkçe derslerine devam etme nedenleriyle ilgili 3‟lü Likert tipinde 20 soru sorulmuştur. Ayrıca öğrencilerden Katılmıyorum (1), Kısmen katılıyorum (2) ve Katılıyorum (3) tepki seçeneklerinden birini işaretlemeleri istenmiştir. Anktin son kısmı ise öğrencilerin Türkçe ve Türkçe dersleri ile ilgili düşüncelerini inceleyen 9 maddeden oluşmakta olan surlara cevap vermeleri istenmiştir. Ankete verilen cevaplar çocukların Türkçe öğrenmelerine yönelik amaçları, Türkçe öğrenme ve kullanma etkinlikleri, Türkçe kullanmada karşılaştıkları sorunlar ve öneriler altında incelenmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analiz edilmesinde betimsel analiz yöntemlerinden (yüzde, frekans) yararlanılmıştır. istatistiksel analizlerin yapılmasında sosyal bilimlerde sıklıkla kullanılan bir paket programdan (SPSS 21.0 programı) yararlanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, iki dilli Türk çocuklarının ana dili Türkçeyi öğrenmeye ilişkin tutumlarını, Irak'daki iki dilli Türk çocuklarının ana dilini öğrenme durumlarına ilişkin öğretmen görüşlerini ve Türk çocuklarının Türkçeyi kullanma ile ilgili sorunlarının çözümüne yönelik önerilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The mother tongue Turkish education of bilingual Turkish nobility living in Iraq It is very important for the adequacy of the levels. In this thesis, Turkish living abroad children's Turkish learning goals and teachers' opinions about students examined. The main question sought to be answered in the research is that bilingual Turkish nobility in Iraq education. At the end of this research, the mother tongue to be applied for Turkish children living abroad was determined.It is aimed to shed light on education policies. The research was conducted on bilingual Turkish children. The survey conducted to examine their views on learning their mother tongue Turkish. model research. The research population consists of bilingual Turkish students who take Turkish lessons abroad. students. The universe of the study is in the schools in Kirkuk Region of Iraq, students who take Turkish lessons. are bilingual Turkish students. The sample of the study is Parlak Erkek Secondary School, Tisin Martyrs. Secondary School, Doğuş Girls Secondary School, Celal Rıza Girls High School and Mutlu Girls Secondary School, secondary school and 50 students attending high school Turkish lessons and 5 students in these schools consists of teachers. In determining the participants, such as gender, age, place of birth, etc. no criterion was determined in terms of any variable vii, and all students in the sample were and teachers were tried to be included in the research process. in the scope of the research A questionnaire developed for bilingual Turkish students was applied to the students. The first part consists of 7 questions. This study, which consists of students and investigates demographic information such as gender, age, language spoken, In the second part of the questionnaire, three questions were asked about the reasons for the students to attend Turkish lessons. 20 Likert type questions were asked. In addition, students do not agree (1), Partially, They were asked to tick one of the response options I agree (2) and I agree (3). The last part of the quiz consists of 9 students examining the students' thoughts about Turkish and Turkish lessons. They were asked to respond to the walls consisting of matter. Responses to the survey children's aims for learning Turkish, activities for learning and using Turkish, The problems and suggestions they encountered in using Turkish were examined under the headings. Research. One of the descriptive analysis methods (percent, frequency) was used. frequently used in social sciences in statistical analysis. package program (SPSS 21.0 program) was used. The results of the study. Bilingual Turkish children's attitudes towards learning their mother tongue Turkish. Teachers' views on learning the mother tongue of Turkish children and Turkish. present their suggestions for the solution of their children's problems in using Turkish puts it.