Cuhüdu'l-Muhaddsin fi't-Tefsir fi'l- karni'r-Rabi el-Hicri
Hicri Dördüncü Asırda hadisçilerin Tefsir Konusundaki Gayret Çabaları
- Tez No: 397544
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kur'ân-ı Kerim'in anlaşılmasında rivayet tefsirinin önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak rivayetteki kuvvetlilik-zayıflık, israiliyat vb. sorunlar rivayet tefsirinde de dikkate alınmalıdır. Buna, rivayeti uzun veya kısa yapma, eleştirel bakma veya bakmama bakımından müelliflerin birbirinden ayrılmalarını da eklemeliyiz. Bu hususlar dikkate alındığında müelliften nakilde bulunup bulunulmayacağı, rivayet tefsirine itimat edilip edilmeyeceği hususunda sorular oluşmaktadır. Bu çalışma yukarıdaki sorulara; hadisteki rivayetlere yaklaşımın, rivayet tefsirinde de geçerli olduğunu ve dolayısıyla rivayet tefsirine itimat edilmesi gerektiğini belirterek cevap vermektedir. Bu tefsir türünde rivayetler, bu ilmin ve müellifin yöntemlerine göre ele alınmıştır. Bu alanda eser veren müellifler arasından aynı dönemde yaşamış olan; rivayeti bol tutan et-Taberî, Süneniyle tefsirdeki yöntemini aynı tutan en-Nesâî ve muhaddis İbn Ebî Hâtim seçilmiş, bu müelliflerin hayatı, rivayet tefsirindeki yerleri ve yöntemleri tafsilatıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of interpretation by“AL-Mathur”for understanding glorious Quran can't be hidden to an alert wise man but as long as the interpretation by“ALMathur”was affected as th“AL-Mathur”itself was affected from the side of strength weakness and sraclit narrations and soon besides the difference in the interpretors situations themselves and between hose who are profuse in hadith giving and explanations and those who gave little along with critics and am there many claims emerged not to take up the interpretation by“AL-Mathur”or not to depend on it basically This research answers these claims. Seeing that interpretation by“AL-Mathar”served much as the service of“AL-Mathar”from the Hadis the prophets saying); and it is very necessary to depend on it, proposed agreat service However, according to the principle of each science, author, or those who who came later (following him) of those who did service, this kind of science (ilm). I have chosen three author of the same period. Those are AL-Tabary, a profuse Hadis giver, AL-Musnad and AL-Nasaiy, the owner of AL Sunna (sunnat sahibi), who joind between interpretation (explanation) of Quran as aprinciple. Ibn abi Hatem, the hadith controller. The research widened through the life of each,“Imam”of those mentioned and his course of principle, after a general study about the interpretation by