Kadınların kariyer engelleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişikinin incelenmesi: Bankacılık sektörü üzerine bir araştırma
Analysing the relation between carrier barriers and organizational commitments for women: A research on banking sector
  1. Tez No: 397573
  2. Yazar: CEYLAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇAĞLAR GÜLLÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kadınlar ekonomik yetersizlik, iş hayatının sağladığı sosyal çevre ve fırsatlardan dolayı çalışma yaşamına hızlı bir adım atmıştır. Toplum içinde bir meslek sahibi olmak, kadının kendine olan güven duygusunu arttırmıştır. Diğer taraftan kadınlar para ve statü kazanarak toplum içinde en az erkekler kadar söz sahibi olmak istemektedirler. Kadınların bu isteği onları çalışma hayatında etkin bir rol almalarına neden olmuştur. Fakat , kadınlar bazen kendilerinden bazen yöneticilerinden bazen de meslektaşlarından kaynaklanan engellerler karşılaşabilmektedirler. Çoğu zaman kadınlar işi ve ailesi arasında dengeyi kurmada zorluk çekmektedirler. Bu durum kadını işi ve ailesi arasında bir seçim yapmaya zorlamakta ve kadının kariyerinden vazgeçmesine sebebiyet vermektedir. Kadınların kariyerlerinin işletmede ve kadının çalıştığı sektörde çeşitli nedenlerle ilerleyememesi kadının örgütsel bağlılığının azalmasına bunun sonucunda da kadının işten ayrılmasına sebep olmaktadır. Çalışmanın amacı, kadın çalışanların ne gibi kariyer engelleriyle karşılaştığını öğrenmek ve bu kariyer engellerinin örgütsel bağlılık ile nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu belirlemektir.
Özet (Çeviri)
The inability of women to economic, business and social environment because of the opportunities it took a Quick Step into the working life. A career in the community, women's self-confidence has increased. On the other hand, women in the community by gaining money and status they want to have a say at least as much as men. This request caused them to take an active role in working life of women. However , women are able to experience themselves sometimes sometimes sometimes prevent managers from colleagues resulting from. Most of the time, women are having problems with the balance between work and family. Forcing this woman to give up her job and family to choose between her career and the woman leading IT. Women in the industry is in the business of their careers and for whom she worked for various reasons as a result of a decrease of organizational commitment not to proceed the woman's, the woman to quit her job cause. The aim of this study to learn about the obstacles facing female employees ' career, and this career is to determine how barriers relate to organizational commitment.