Türkiye'de bölgesel kalkınma çalışmalarına bir örnek: Doğu Anadolu projesi
A regional development efforts in Turkey example: Eastern project
- Tez No: 397591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Türkiye'de 1934 yılında oluşturulan Birinci Sanayi Planından beri kalkınma konusunda sürekli olarak çalışmalar ve planlar yapılmaktadır. Özellikle kalkınma konusunda 1961 tarihinde yürürlüğe konulan Birinci Kalkınma Planı ile bu çalışmalara hız verilmiştir. Bugün uygulanan Onuncu Kalkınma Planı ile bu çalışmalar hâlâ devam etmektedir. Bu hususta özellikle bölgelerin kalkınması ile Türkiye'nin tamamının kalkınmaya kavuşacağı öngörülmektedir. Bu nedenle bölgelerde kalkınmayı sağlayacak kuruluşların kurulması ve kalkınma hamlelerinin bu kurumlar vasıtasıyla gerçekleştirilmesi ve desteklenmesi istenmektedir. DAP Kalkınma İdaresi Başkanlığı da Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan on dört ilin kalkınması konusunda danışmanlık ve destekleme yapmak üzere kurulmuştur. Bu çalışma, DAP Kalkınma İdaresi Başkanlığının, Doğu Anadolu Bölgesi'nde kurulduğu günden bugüne kadar olan süreci incelemek amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the First Industrial Plan created in 1934 in Turkey, studies and plans have been constantly made in development. Especially in development, these studies have been accelerated when the First Development Plan was put into effect in 1961.This study is still continuing with the Tenth Development Plan. In this regard, especially as a result of the development of the regions, development of our entire country is expected. Therefore, the establishment of institutions in our region to ensure development and implementation of development by these institutions and support are required. DAP Development Administration has been established to advise and support 14 provinces in the Eastern Anatolia region on development. This study has been made to investigate the process since the DAP Development Administration established in the Eastern Anatolia.