Australian and New Zealand English as Linguistic Phenomena
Dilbilimsel Olgular olarak Avustralya ve Yeni Zelanda İngilizcesi
- Tez No: 397602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Avustralya ve Yeni Zelanda İngilizcesi kendi başlarına önemli diller olan İngilizce'nin Pasifik varyasyonlarıdır. Ana dili olarak öğrenilen ve öğretilen ve prestij dilleri olarak kabul edilen Amerikalı dilbilimci Kachru'nun iç çember dillerine dahildirler. Hem Avustralya hem de Yeni Zelanda İngilizcesi'nin kendi ayırıcı dilbilimsel özellikleri vardır. İngilizce bu ülkelerdeki Aborjin dilleri ve Maori gibi yerel dilleri hem etkilemiş hem de onlardan etkilenmiştir. Bu çalışmada Avustralya ve Yeni Zelanda İngilizcesi'nin diğer ikisi, İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi, gibi yaygın ve dikkat çekici şekilde kabul gördüğü vurgulanmaya çalışılmıştır. Her iki varyasyonun, bilimin temel alt alanları dâhil edilerek dilbilimsel özellikleri, bölgesel ve sosyal farklılıkları kült yazarların kitapları ve makalelerinden faydalanılarak analiz edilmiştir. Bu iki varyasyon ve İngiliz İngilizcesi (BBC İngilizcesi) arasındaki benzerlikler ve farklılıklar hakkında çeşitli sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Australian and New Zealand English are Pacific varieties of English that are now prominent languages on their own. They are included in American linguist Kachru's inner circle Englishes that are learned and taught as mother tongue and accepted as prestige languages. Both Australian English and New Zealand English have their own distinctive linguistic features. English has not only affected and has also been affected by these countries' indigenous languages like Aboriginal languages and Maori. In this study, it is aimed to emphasize that Australian and New Zealand English are widely and notably accepted varieties of English like the other two, British English and American English. Linguistic features, including major subfields of the area and regional and social divergences of both varieties have been analyzed by making use of different cult authors' monographs and papers. Some results have been driven from the similarities and differences between these two varieties and British English (RP“Received Pronunciation”).