Sürdürülebilir yerel kalkınmada Niksar ilçesinin Cittaslow açısından üyelik potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the membership potential of the Niksar district in terms of Cittaslow in sustainable local development
  1. Tez No: 639170
  2. Yazar: DERYA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ YAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada dünyada öze dönmek, yereldeki değerlerin sosyal ve ekonomik gelişimdeki rolünü betimlemek, yerelleşmek yolu ile yerel çapta sürdürülebilir kalkınma kavramının ne denli önemli olduğunu vurgulanmıştır. Sakin Şehir (Cittaslow) ve Yavaş Yemek (Slow Food) girişimlerinin sürdürülebilir yerel kalkınma konusunda bir model olarak kabul edilebilirliğini tartışmak amacı ile hazırlanmıştır. Konunun sağlam bir zeminde ve net bir biçimde anlaşılabilir olması için; kalkınma, sürdürülebilir kalkınma, yerel kalkınma, Sakin Kent (Cittaslow) yaklaşımı, yavaş yemek (Slow Food) yaklaşımı detaylı bir biçimde incelenmiştir. Slow Food uygulamalarının kapsamının ve kazanımının Cittaslow ile birlikte önemli kazanımlar sağlayacağı konusu üstünde durulmuştur. Niksar İlçesi'nin sosyal, ekonomik, kültürel ve coğrafi yapısı da incelenerek, Niksar'ın Cittaslow kriterleri açısından uyumluluğu araştırılıp sonrasında tartışılmıştır. Bu araştırmada Niksar'ın sürdürülebilir yerel kalkınmasında Sakin Şehir (Cittaslow) üyeliğinin etkilerinin olumlu yönde gelişimler göstereceği varsayımı ile 72 adet Cittsalow kriteri Niksar açısından tek tek incelenmiştir Değerlendirme sonucuna göre 72 alt maddeden 22 tanesinde konu ile ilgili çalışma bulunmayıp, 50 adetinde ise plan ve proje olduğu gözlemlenmiştir. Niksar İlçesi'nin üyelik potansiyelinin pozitif yönelimde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada alan yazından elde edilen 52 adet sorudan oluşan anket formu ile Niksar'da yaşayan kişilerin Sakin Şehir algıları ve desteklemeye dair ölçüleri belirlenmiştir. Anket çalışması 2020 yılında ilçede yaşayan farklı demografik özelliğe sahip 88 kişiyle yüz yüze görüşerek yapılmıştır. Veri analizi, tanımlayıcı istatistikler ile faktör, anova ve t testi uygulanmıştır. Analiz sonucunda Niksar'ın Sakin Şehir unvanına sahip olmasını isteyenler ve Sakin Şehir kavramını bilme oranı son derece yüksektir. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu Niksar'da yerel kalkınmanın turizm ve yerel değerlerin tanıtımı ile sağlanacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is emphasized how important the concept of sustainable development on a local scale by returning to the essence in the world, describing the role of local values in social and economic development, and localization. It was prepared to discuss the acceptability of the Calm City (Cittaslow) and Slow Food (Slow Food) initiatives as a model for sustainable local development. In order for the subject to be understandable and clearly understandable; development, sustainable development, local development, Cittaslow approach, Slow Food approach are examined in detail. It was emphasized that the scope and achievement of Slow Food applications will provide significant gains with Cittaslow. The social, economic, cultural and geographical structure of Niksar District was also examined, the compatibility of Niksar in terms of Cittaslow criteria was investigated and discussed later. İn this research, 72 cittsalow criteria were examined one by one with regard to Niksar with the assumption that the effects of membership of the Calm City (Cittaslow) in the sustainable local development of Niksar will be evaluated individually. According to the evaluation results, 22 of 72 sub-items are not related to the subject, and 50 of them are plans and projects. It has been observed. It has been determined that the membership potential of Niksar District is in a positive direction. In the research, the questionnaire form consisting of 52 questions obtained from the literature, the perceptions of the people living in Niksar and their dimensions regarding support were determined. The survey was conducted in 2020 by meeting face-to-face with 88 people with different demographic characteristics. Data analysis, descriptive statistics, factor, anova and t test were applied. As a result of the analysis, those who want Niksar to have the title of calm city and know the concept of skin city are extremely high. It is concluded that the majority of the participants in Niksar will achieve local development through the promotion of tourism and local values.