Tortum çayı havzası'nın doğal ve beşeri turizm çekicilikleri
Natural and human attractions of the basin of Tortum stream
- Tez No: 397634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ KODAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma sahasını teşkil eden Tortum Çayı Havzası Erzurum ili, Tortum ve Uzundere İlçe sınırları arasında yer almaktadır. İlçe arazisinin doğusunda Narman ve Oltu (Erzurum), batıda İspir, kuzeyde Yusufeli (Artvin), güneydoğuda Pasinler (Erzurum) ilçeleri bulunmaktadır. Araştırma sahasının idari bakımdan bağlı bulunduğu Erzurum iline uzaklığı 70 km'dir. Araştırma sahasını oluşturan Tortum Çayı Havzası'nda mikroklimatik iklim özellikleri görülmektedir. Çalışma sahasında görülen bu iklim özellikleri sayesinde ılıman hava koşulları egemendir. Araştırma alanının hâkim bitki örtüsü antropojen steptir. Tortum Çayı Havzasında hakim ekonomik faaliyetleri hayvancılık ve meyvecilik oluşturmaktadır. Araştırma sahası sahip olduğu doğa güzellikleri, doğa sporlarına dayalı turizm olanakları mikroklima özellikleri, ortaçağdan kalma tarihi eserleri ve kültür değerleri ile alternatif turizmin pek çok türüne ev sahipliği yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The basin of Tortum stream which constitutes the field of the study is located between the borders of Tortum and Uzundere in Erzurum. In the East part of the district terrain are Narman and Oltu (Erzurum), in the West is İspir, in the North is Yusufeli (Artvin), in the Southeast is Pasinler (Erzurum). The study field is 53 kms away from Erzurum to which it is administratively affiliated. Microclimatic climate characteristics are seen in the basin of Tortum stream. Thanks to those climate characteristics seen in the study field, mild weather conditions are dominant. The dominant vegetation of the study field is anthropogenic step. The dominant economic facilities in the basin of Tortum stream are stockbreeding and fruit growing. The field study has various natural beauties, touristic opportunities based on nature sports, microclimatic characteristics, historical artefacts and cultural merits dating back to the Middle Age as well as numerous alternative tourism facilities.