Cumhuriyet Dönemi Türk heykel sanatında soyut eğilimler
The abstract trends of Republi̇can Peri̇od of Turki̇sh sculpture art
- Tez No: 397682
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada heykel sanatının soyut sanat içerisindeki oluşumu ele alınarak Türkiye'deki heykel sanatının soyut sanat anlayışından nasıl etkilendiği ve Türk soyut heykel sanatı ele alınmış ve araştırmada soyut sanatın ilk örneklerinden başlanarak günümüze kadar gelen modern sanat akımlarına yer verilmiş, soyut heykel sanatı üzerindeki yansımaları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada dünya genelinde ortaya çıkan sanat anlayışları ve uygulamaları takip edilmiş, bu doğrultuda soyut heykel çalışmaları yapan sanatçıların eserlerine yer verilmiştir. Araştırmada cumhuriyet öncesi Türk heykel sanatı ve cumhuriyetin ilanıyla gelişen heykel sanatı ele alınarak, Türk Heykel Sanatı'nın kısa bir tarihçesine yer verilerek, günümüze kadar göstermiş olduğu gelişim ele alınıp irdelenmiştir. İlk soyut heykel çalışması yapan heykeltıraşlarımıza da yer verilerek çalışmaları irdelenmiş ve heykeltıraşlarımızın sanat anlayışları açıklanmaya çalışılıştır. Bu araştırma sonucunda Türk soyut heykel anlayışının köklü bir alt yapısının olmadığı halde kısa sürede göstermiş olduğu ilerlemeye tanık olunmaktadır. Günümüzçağdaş aktif heykeltıraşlarına ve çalışmalarına da yer verilen bu araştırmada, Türk soyut heykelinin günümüzde vardığı nokta da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explaines how sculpture art devolops in the abstract art. We mention here how Türkish sculpture art has been effected by the Türkish abstract art. In this research, we have looked at abstract arts from very early examples of modern art movements until today and how this changes influence the scupture art. In this work, all arts conseptions and practice in the wold have been researched and some of the abstract art sculptor works has been examined. This research explains the development of the Türkish sculpture art during proclamation of Turkish Republic and before republic. The brief history of Turkish scupture art and devolepmenties are disclosed. First, Turkish abstract sculptor and his works are examined and his way of art try to be understand. As a result, Turkish abstract art even the absence of an established in structure have a good proggress in very short time. For todays active sculptors and their work of arts are given place in this study in order to understand of the todays Türkish-abstact sculpture.