Heykel ve ready made
Sculpture and ready made
- Tez No: 397689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİMURAT AKTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, çağdaş sanat içinde heykelin geçirdiği evreleri, bu süreçteki bazı kırılma noktalarının ışığında anlatmaktadır. Heykel, modernizmle Rodin'in açtığı çığırla beraber özerkleşir; anıt mantığından ve kaidesinden kurtulmuş olur. Duchamp'ın seçtiği, sıradan ve seri üretim nesnesi, Ready Made, heykel kavramına yeni bir yaklaşım getirir. Hazır nesne, estetik ve el işçiliğine dayalı sanatın eleştirisidir. Duchamp'ın bu Dadaist ve minimal tavrı, yarım yüzyıl sonra gerçekleşecek olan Yeni Gerçekçilik, Minimal Sanat, Pop Sanat ve Kavramsal Sanat'a esin verecektir. Nesnenin serüveni 'ready-made' den sonra 'object trouve'(bulunmuş nesne), montaj, asamblaj, sürrealist obje ve kinetik heykel ile yoluna devam etmiştir. Ardından Joseph Beuys, savaş sırası ve sonrasında edindiği yoğun varoluşsal deneyimlerle, heykele Sosyal Heykel kavramını getirmiştir. Duchamp'ın sanat anlayışında her nesne sanat eseri olabilirken, Beuys'un sanat anlayışında her insan heykeldir ve sanatçıdır. Gilbert ve George, 'Şarkı Söyleyen Heykel' performansları ile sanat ile hayat arasında hiçbir sınır olmadığını, gündelik etkinliklerin her birinin, dolayısıyla tüm hayatların heykel sayılabileceğini göstererek, heykelin kabul gören yerleşik tanımını genişletmişlerdir. Bu devrimsel gelişmelerin ışığında sanat, tavır alan, eleştiren, gündelik gerçeklikle ve sokakla bütünleşen çağdaş sanata evrilmiş oldu. Bu çerçevede heykel artık yeni malzemeler, yeni araçlar ve mekânlar kullanmaya başladı. serüveninden giderek sürece, kavrama, yaklaşım ve duruma yönelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the stages of the sculpture in contemporary art, in light of the breaking point in this process describes some. Sculpture, Rodin started modernism together with of autonomy; logic and would be freed from the base of the monument. Duchamp's chosen, and mass production of ordinary objects, ready-made, sculpture brings a new approach to the concept. Ready object, aesthetics and criticism of art is based on manual labor. Duchamp and the Dadaists minimal attitude, half century, which will take place after the New Realism, Minimal Art, Pop Art and Conceptual Art to be inspired. Object adventure Ready Made after 'object trouve' (found objects), installation, assembly, surrealist objects andkinetic sculpture has continued on its path. Then Joseph Beuys, during and after the war with the acquired experience intense existential, sculpture introduces the concept of Social Sculpture. Duchamp's art may be a work of art in the sense that every object, every person in the understanding of Beuys' art and sculpture artist. Gilbert and George, 'Singing Sculpture' performance with no boundaries between art and life, whether in the daily activities of each of there fore all of life could be considered sculpture, showing the statue of the accepted definition of resident have expanded.