Tasarım ve sanat üzerine ayrımlayıcı sorgulamalar
Distinctive questions on art and design
- Tez No: 397702
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde tasarım ve sanatın sınırlarının arada kaybolduğu bir noktadayız. Bu çalışma; Tasarım ve sanatın sözlük anlamlarından çıkarabileceğimiz sonuçtan farklı olarak başka pek çok kaynak ve felsefeden yararlanılarak hazırlanılmıştır. Çünkü sadece sözlük anlamlarından farklı olarak buluştukları ve birbirlerinden tamamen ayrıldıkları temel farklılıklar vardır. Bu temel farklılıklarının net bir şekilde ortaya konulabilmesi için; Birinci bölümde; tasarım nedir, tasarımın tarihçesi, Bauhaus gibi tasarım kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde; kavram olarak sanat nedir ve sanat ve doğa ilişkisi incelenerek sanatçıların ve tasarımcıların temel anlamda eserlerini oluştururken doğal nesnelerden yola çıkmaları detaylı olarak irdelenip, sonuçları ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise; birinci bölümde tasarımı tanımlarken bahsedilen, tasarım ve sanat arasındaki farklılıklar örnekle açık bir şekilde anlatılmıştır. Sanat fikri, sanat üretimiminin düşünsel ve biçimsel yapısıyla; tasarım fikri, tasarım üretiminin düşünsel ve biçimsel yapısı karşılaştırılarak varılan sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, we are in a place where the lines between design and art lost. This study is prepared by not only the results we can get from dictinoary definitions, but also by the help of sources and philosophies. Because there are basics differences completely; in the first section, questions of what is design, history of design, and disagn concept as Bauhaus is examinated. İn the second section; quıestion of what is art as a concept and relationship between art and natüre is examinated, the artists' and designers' start of from natural abjects while they create their works basically is examinated and the results are put forth. İn the third section the differences between design and art, which are mentioned in the first section while design is defined, are explained clearly with examples. The idea of art is compared to spiritual and formal structure of creation of art and, the idea of design is compared to spiritual and formal structure of creation of design, and the results are introduced.