Türk Ceza Hukuku'nda faillik
'The Perpetrator' in Turkish Criminal Law
- Tez No: 397723
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BEDRİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile iştirak; fail, azmettiren ve yardım eden başlıkları altında tasniflenmiş ve ele alınmıştır. Fail ve failin unsurları da Türk Ceza Kanunu 37. maddede açıklanmıştır. Kanun müşterek failin, azmettirenin ve yardım edenin yanı sıra dolaylı faile de müşterek failin tanımı ile birlikte yer vermiştir. Yüksek lisan tezi niteliğindeki bu tezin amacı başta faili tüm unsurlarını ele alarak açıklamak ve müşterek fail, dolaylı fail, azmettiren ile yardım eden arasındaki farkları gözler önüne sermektir. Ayrıca bu çalışmada, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile 765 sayılı Türk Ceza Kanunu arasındaki faile ilişkin değişiklikler anlatılmaya çalışılmıştır. Ve nihayetinde uygulamada somut olayların yargılama neticesinde ele alınması ile Türk Yargısının faile bakış açısı ve faile ilişkin görüşlerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Participation is classified and handled under the titles of perpetrator, abettor and aider by the Turkish Criminal Code (Law Number 5237). The perpetrator and the elements of perpetrator are explained under Article 37 in Turkish Criminal Code. The Code places the indirect perpetrator together with the definition of joint perpetrator besides joint perpetrator, abettor and aider. Firstly, the aims of this LL.m. thesis are to clarify the perpetrator term by taking into consideration all elements of it and to show the differences among joint perpetrator, indirect perpetrator, abettor and aider. Moreover, in this study, it is tried to explain the changes related to perpetrator on Turkish Criminal Code (5237 nr.) and Turkish Criminal Code (765 nr.) . Ultimately, the handling of concrete cases in practice as a result of adjudication, the standpoint and the interpretation of Turkish jurisdiction on perpetrator are also referred.