The impacts of urban processes on socio-spatial segregation and inequalities: The case study of Amman, Jordan
  1. Tez No: 397775
  2. Yazar: DALIA ZEYNEB KORSHID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Ürdün'ün Amman şehrinin sosyal, ekonomik, politik yönlerindeki kent süreçleri ve değişimlerinin kent morfolojisi ve sosyo-mekansal ayrım ile şehirdeki eşitsizlikler üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, her iki ucun birbirine karşı yaşadığı eşitsizlik ve izolasyondan ötürü tek şehirdeki iki ayrı şehir olarak düşünülen Doğu ve Batı Amman'daki farklı yaşam tarzlarının derinlemesine analiz ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına, bölgedeki politik dengesizlik nedeniyle pek çoğu mülteci olan Filistinli, Iraklı ve Suriyeli gibi Amman'a gelen farklı göçmenlerin motifleri üzerinde çalışarak ulaşılmıştır. Ayrıca, bu araştırma şehrin ekonomik reform süreci, küreselleşme süreci ve neoliberal süreçler gibi politik kararlarındaki değişin etkisini anlamayı ve keşfetmeyi amaçlamaktadır. Hem Amman'daki güncel mega projelerin hem de tarihi şehir merkezinin vaka çalışmaları bu çalışma ile hedeflenen bulgulara ulaşmak için incelenmiş ve gözden geçirilmiştir. Araştırma yöntemleri, uygun teorik çalışma ile mümkün olduğunca çok veri toplamak amacıyla hem niteliksel hem de niceliksel araştırmaların kullanımıyla birincil ve ikincil araştırmaları içerecek şekilde Amman ve yapılaşmış çevresinin tarihi ve güncel kaynaklarının gözden geçirilmesini içermektedir. Çeşitli paydaşlarla görüşmeler yapmak ve Doğru ve Batı Amman arasındaki farklı yaşam tarzlarını gözlemlemek üzere alan ziyaretleri yapıldı. Çalışma, herhangi bir şehirde ayrımın kaçınılmaz olduğu ve dünyadaki hemen hemen tüm şehirlerde yaşansa da, bunun; yalnızca her bir ayrılmış taraf diğerinden farklı hayatlar yaşadığından ve taraflar birbirinden izole hale geldiğinden olağandışı hale geldiği sonucuna varmaktadır. Bu izolasyon Amman'da görünür haldedir ve bu araştırma ile söz konusu eşitsizliklerin birden fazla sürecin müşterek sonucu olduğu sonucuna varılmıştır. Bu tür eşitsizlikler temel olarak, kontrol etmesi zor şekilde ve bu nedenle de şehrin yapılaşmış ortamını kayda değer derecede dönüştüren ve şehrin morfolojisini ve sosyal refahını etkileyen sürekli bir ani göçmen akımı ile sonuçlanmış bölgedeki jeopolitik değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bu, küreselleşme ve neoliberal süreçlere ilaveten şehirdeki ekonomik reformlar gibi diğer süreçlerle bir araya geldiğinde, alt sınıf Doğu Amman'ının göz ardı edilmesi pahasına üst sınıf Batı Amman'ın yükselişi ve aşırı ilgi görmesi ile sonuçlanmıştır. Nihayetinde ayrımlanmış bir şehir oluştuğundan, farklı okullara gidilen, farklı yerlerden alışveriş yapan, hayata bakışların farklı olan ve bu nedenle de bir birilerine karşı tahammülü olmayan Doğu ve Batı Amman sakinleri arasında neredeyse tam bir izolasyon ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the influences of urban processes and changes in the social, economic and political aspects of the city of Amman, Jordan on the urban morphology and socio-spatial segregation and inequalities in the city. The study is carried out through an in-depth analysis of the different lifestyles in East and West Amman which are considered as being two cities in one due to the inequalities and isolation both ends experience from one another. The aim of the research was achieved by studying the patterns of different migrants such as Palestinians, Iraqis and Syrians, of which many were refugees, into Amman which were caused by the political imbalances in the region. The study aims to understand and explore the effect of the changes in the city's political decisions such as the economic reform, globalization, and neoliberal processes. Case studies of both contemporary megaprojects in Amman and of the historical Downtown were investigated to reach the findings aimed for by this study. Research methods include reviewing applicable theoretical work, historical and contemporary resources on Amman including primary and secondary research with the usage of both qualitative and quantitative research. Site visits were conducted in order to interview several stakeholders and also to observe the different lifestyles between East and West Amman. The study concludes that although segregation is inevitable in any city, it only become abnormal when each segregated side live different lives from one another and end up isolated from each other. This isolation is displayed in Amman and through the research it was concluded that these inequalities are a joint result of several processes. Such inequalities are mainly due to the geopolitical changes in the region that resulted in ongoing sudden influxes of migrants into Amman which was difficult to control therefore significantly transforming the city's built environment and influencing the city's morphology and social well being. This, combined with other processes has all resulted in the excess attention to the upper class West Amman at the cost of the neglect of the lower class East Amman. As a segregated city was eventually formed, it lead to almost complete isolation between the residents of East and West Amman where they attend different schools, shop from different places, have different views on life and are therefore unwelcoming to each other.