Savunma tedarik projelerinde sapmaların önlenmesi maksadıyla program yönetimi yaklaşımının uygulanabilirliği
The applicability of program management approach for the purpose of avoiding deviations in the defense acquisition projects
  1. Tez No: 398398
  2. Yazar: ÖZHAN EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Savunma sistemlerini geliştirme ve tedarik süreci, ülkelerin sahip olduğu en yüksek teknolojinin kullanılmasını, bütçe, yetişmiş insan gücü ve diğer unsurların eşzamanlı planlanarak aktarılmasını ve birçok kurumun katılımını gerektiren uzun ve karmaşık girişimleri bünyesinde barındırmaktadır. Tehditlerin belirsizliği ve değişkenliği dolayısıyla söz konusu girişimlerin gerek sayısının, gerekse karmaşıklık seviyesinin artması, savunma projelerinde, dolayısıyla ülkelerin sahip olmayı planladığı savunma yeteneklerinde sapmalar yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu durum, savunma planlama sürecinde görevli paydaşların kurum içi ve kurumlar arası birtakım düzenlemeler yapmasını gerekli kılmaktadır. Tez çalışması kapsamda, çok sayıda projenin ortak bir fayda gözetilerek merkezi bir anlayışla yönetilmesi olarak özetlenebilecek program yönetimi anlayışının, savunma projelerinde uygulanabilirliği incelenmiştir. Savunma sanayii gelişmiş ülkelerin gerçekleştirdiği bazı proje ve program uygulamaları ve yaşanan sapmalar, uluslararası program yönetimi standartlarından yola çıkılarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, ülkemizin savunma tedarik sürecinde, program yönetimine ilişkin yaşanan sorunları ve gerçekleştirilen çalışmaları ortaya koymak, çözüme yönelik öneriler sunmak maksadıyla, araştırma yöntemi olarak derinlemesine görüşme süreci planlanmıştır. Savunma sanayiinin kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren temsilcileri ve ilgili uzman kişilerle gerçekleştirilen görüşmelerden yararlanarak, savunma programlarını kurumlar üstü bir yaklaşımla, diğer paydaşlarla işbirliği içinde, program ömür devri boyunca yönetebilecek bir Savunma Kaynak Planlama ve Yönetim Modeli önerilmiştir. Sonuç olarak, askeri kurumların yanı sıra üniversitelerin, araştırma kuruluşlarının, tedarik kurumlarının ve savunma sanayii temsilcilerinin matriks bir ilişkiler ağı oluşturularak projelerin yönetiminde sorumluluk alması ve ülkemize özgü bir savunma program yönetimi yapısının oluşturulmasına yönelik çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The process of developing and procuring defense systems includes long and complex functions such as using the most sophisticated technologies that the countries have, planning and transferring bugdet, qualified human resources, and the other elements in a sequential way, and cooperation of interrelating organizations. Because of the uncertainty and variability of threats, the numbers and the complexity of these functions increase; and consequently there may be some serious deviations in the defense projects, and also the defense capabilities that the countries demand to have. This case necessitates the partners inside and outside of the organization that are responsible for the defense planning process to make a series of arrangements. In the context of this thesis, the applicability of the program management approach which represents managing a group of projects through seeking common benefits has been analyzed in the defense projects. It has been evaluated some projects, program applications and the deviations that are experienced by the developed countries, by considering the method of İnternational Standards of Program Management. In this regard, in-depth interview has been planned as a research method to define the problems that are related to program management and the studies that are achieved in the defense acquisition process of our country, and to put forward some suggestions to solve the problems. A Defense Resource Planning and Management Model that can manage defense programs by a supra-enterprises approach, in coordination with the other partners, and throughout the program lifecycle, has been proposed by making use of the interviews with the agents of defense industry in public and private sector and some other experts. In conclusion, it has been made inferences for military organizations, universities, research organizations, procurement agencies, and the agents of the defense industry to take responsibility for managing projects by creating matrix relations and building a country-specific defense program management structure for our country.