Fokas denkleminin kesin çözümleri
Exact solutions of the fokas equation
- Tez No: 919381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAHAN SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yüksek boyutlu lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemler için kesin çözümlerinin oluşturulması bazı fiziksel olayları bilmede önemli bir rol oynar. Bu nedenle diferansiyel denklemlerin kesin çözümlerini bulmak için bir çok güçlü yöntemler geliştirilmiştir. Bu tezde (4+1)-boyutlu Fokas denkleminin kesin çözümlerini bulmak amacıyla 𝜙6-model açılım yöntemi ve yeni 𝜙6-model açılım yöntemi uygulanmıştır. Uygulama adımında elde edilen lineer olmayan cebirsel denklem sisteminin çözümü, kendi ürettiğimiz Matlab kodları kullanılarak elde edilmiştir. Tezin giriş bölümünde,(4+1)-boyutlu Fokas denklemi ile ilgili yapılan literatür araştırmasının bir özeti sunulmuş ve gerekli tanımlar verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmanın daha iyi anlaşılabilmesi için Fokas denkleminin kesin çözümleri için uygulanan bazı yöntemlerin teorik adımları ve bu yöntemlerin Fokas denklemine uygulanması ile elde edilen çözümler verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise sırasıyla 𝜙6-Model Açılım Yöntemi ve Yeni 𝜙6-Model Açılım Yönteminin teorik adımları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu yöntemler (4+1)-boyutlu Fokas denklemine uygulanmış ve Fokas denkleminin kesin çözümleri elde edilmiştir. Elde edilen bu çözümler eliptik fonksiyonlar, hiperbolik fonksiyonlar ve trigonometrik fonksiyonlar biçiminde ifade edilmiştir. Beşinci bölümde (4+1)-boyutlu Fokas denklemine sırasıyla uygulanan 𝜙6-Model Açılım Yöntemi ve Yeni 𝜙6-Model Açılım Yöntemleriyle elde edilen kesin çözümlerin değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The creation of exact solutions for high-dimensional nonlinear partial differential equations plays an important role in knowing some physical phenomena. For this reason, many powerful methods have been developed to find exact solutions of differential equations. In this thesis, the 𝜙6-model expansion method and the new 𝜙6-model expansion method have been applied in order to find exact solutions of the (4+1)-dimensional Fokas equation. The solution of the nonlinear algebraic equation system obtained in the application step has been obtained using our own Matlab codes. In the introduction section of the thesis, a summary of the literature research conducted on the (4+1)-dimensional Fokas equation has been presented and necessary definitions have been given. In the second section, the theoretical steps of some methods applied for the exact solutions of the Fokas equation and the solutions obtained by applying these methods to the Fokas equation have been given for a better understanding of the study. In the third and fourth sections, the theoretical steps of the 𝜙6-Model Expansion Method and the New 𝜙6-Model Expansion Method have been discussed in detail, respectively. These methods are applied to the (4+1)-dimensional Fokas equation and exact solutions of the Fokas equation are obtained. These obtained solutions are expressed in the form of elliptic functions, hyperbolic functions and trigonometric functions. In the fifth section, the exact solutions obtained by the 𝜙6-Model Expansion Method and the New 𝜙6-Model Expansion Methods, respectively, applied to the (4+1)-dimensional Fokas equation are evaluated.