The effects of celebrity endorsers on green and eco-friendly products
Yeşil ürünlerin üzerinde ünlülerin etkisi
- Tez No: 398468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM EREN ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Literatüre göre yeşil reklamların güvenirliği nispeten düşüktür. Pazarlama araştırmacıları her zaman müşterilerin güvensizliğini gidermek için yeni yolları araştırıyorlar. Eski literature göre, ünlülerin etkisi reklamların inandırıcılığında ve hatırlama oranının arttımasında çok önemli bir etkiye sahiptir. Bu tezde, iki ayrı araştıma yapılmıştır: tanımlayıcı ve deneysel. Birincisinde yazarlar yeşil pazarlamanın bazı belirleyici faktörleri olarak tanınan sağlık bilinci, çevreye yönelik tutum ve yeşil ürünlere yönelik tutum'un etkisini, yeşil reklamlara yönelik tutum'un üzerinde ölçmüşler. Yanısıra, ünlülerin güvenilirlik boyutları ve onların ürünlerle uyumunun etkisi, yeşil reklamlara yönelik tutum'un üzerinde ölçülmüştür. Ankete cevap verenlerin sayısı 200 kişiden oluşuyor. Onlar istanbulda yaşıyorlar. Deneysel araştırmada yazarlar iki ünlünün etkisini her iki ürün üzerinde analiz etmişler. Bu işi yerine getirmek için MANOVA'dan yararlanmışlar. Yanısıra etkileme analizinin sonuçlarına göre, erkek olan ünlünün etkisi süt reklamı üzerinde ve kadın olan ünlünün etkisi buzdolabı reklamı üzerinde daha fazla açıklanıyor. Etkileme analizi iki farklı boyutta yapılmıştır: yeşil reklama yönelik tutum ve sunulan ürüne yönelik tutum. Anahtar Kelimeler :Yeşil Pazarlama, Ünlülerin Reklamda Etkisi
Özet (Çeviri)
According to previous researches the credibility of green messages are relatively low. It was always important for marketers to find some ways to solve the distrust problem of people toward green advertisements. In accordance to the literature celebrity endorsement is a good method in marketing to enhance believability and recall power of advertisements. Two studies have been accomplished in this study: descriptive and experimental studies. In descriptive study authors explore the role of health consciousness, attitude toward green products and environmental attitude as some of determinants of green purchase behavior on attitude toward green advertisements. Alongside with this, in first study the impact of celebrity endorser's credibility and congruency with product have been measured on attitude toward advertisement. In order to complete this task 4 questionnaires have been designed. Two different Turkish celebrities have been chosen in order to advertise two green products. The sample of study is composed of 200 people, which live in Istanbul. Second study, which was experimental, tries to understand the effectiveness of each endorser on each of the products. In order to accomplish this, MANOVA analysis accomplished and the interaction effect results show that the male endorser is more effective in milk advertisement in accordance to attitude toward advertisement and attitude toward advertised products dimensions. In addition, female endorser was effective for refrigerator advertisement in accordance to two mentioned dimensions. Keywords :Green Marketing, Celebrity Endorsement