Çift dizi uzayları ve Riesz ortalaması
Double sequence spaces and Riesz mean
- Tez No: 398565
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışması, altı bölümden ibarettir. Birinci bölüm, giriş bölümüdür. İkinci bölümde, mevcut literatürde yer alan ve çalışmamızda kullanacağımız konu ile ilgili tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, çift dizilerin $R^{qt}(\mathcal{M}_u)$, $R^{qt}(\mathcal{C}_{p})$, $R^{qt}(\mathcal{C}_{bp})$ ve $R^{qt}(\mathcal{C}_{r})$ Riesz uzayları tanımlanıp, bu uzayların topolojik özellikleri verilmiştir. Tanımladığımız Riesz çift dizi uzayları ile mevcut çift dizi uzayları arasındaki kapsama bağıntıları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, $0
Özet (Çeviri)
The present thesis consists of six chapters and is organized as follows: In Chapter 1, we summarize the main results of this study. In the second Chapter, we give definitions and theorems about our subject are available in present literature. In Chapter 3, as the domain of four dimensional Riesz mean $R^{qt}$ in the spaces $\mathcal{M}_u$, $\mathcal{C}_p$, $\mathcal{C}_{bp}$ and $\mathcal{C}_{r}$, we define the double sequence spaces $R^{qt}(\mathcal{M}_u)$, $R^{qt}(\mathcal{C}_p)$, $R^{qt}(\mathcal{C}_{bp})$ and $R^{qt}(\mathcal{C}_{r})$, and also examine some properties of those sequence spaces. In Chapter 4, we introduce the double sequence space $R^{qt}(\mathcal{L}_{s})$ as the domain of four dimensional Riesz mean $R^{qt}$ in the space $\mathcal{L}_{s}$ of absolutely $s$-summable double sequences and give some topological properties. In Chapter 5, we determine the $\alpha$-dual, $\gamma$-dual and $\beta(\vartheta)-$dual of the spaces $R^{qt}(\mathcal{M}_u)$, $R^{qt}(\mathcal{C}_{p})$, $R^{qt}(\mathcal{C}_{bp})$, $R^{qt}(\mathcal{C}_{r})$ and $R^{qt}(\mathcal{L}_s)$ for $0