Türk ceza hukuku'nda bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu (TCK md.158/1-f)
The crime of fraud through information systems in the Turkish penal law
- Tez No: 626203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 158. maddesinin f bendinde düzenlenen“Bilişim Sistemlerinin Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık”suçu incelenmiştir. Suç genel teorisi çerçevesinde analiz edilen dolandırıcılık suçu, bilişim alanı perspektifinden mercek altına alınmıştır. Suçun aydınlatılmasında en önemli iki unsur olan bilişim sistemleri ve hile kavramları detaylı bir şekilde irdelenerek, konuyla alakalı öğretideki görüşlere yer verilmiştir. Bununla birlikte dolandırıcılığın bilişim sistemleri yoluyla işlenen yöntemlerine dikkat çekilmiş ve ayrıca uygulamada karıştırılması muhtemel diğer bilişim suçları anlatılarak, bu suçların bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu arasındaki farklılıkları ve içtima ilişkisi saptanmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the crime of fraud through information systems, which is regulated in paragraph f of article 158 of the Turkish Penal Code No.5237, is examined. During the analysis within the framework of the general theory of crime, the crime of fraud has been scrutinized from the perspective of informatics. Information systems and the concepts of cheating, which are the two most important elements in the elucidation of crime, are examined in detail and the opinions in the relevant doctrine are given. In addition to this, the methods of fraud through information systems have been pointed out and other information crimes that are likely to be confused in practice have been explained and the differences between these crimes and fraud crimes through information systems are tried to be determined.