Ön-Lisans Öğrencilerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) ve Özyeterliliklerinin Araştırılması: Afyon Meslek Yüksekokulunda bir uygulama
Exploring Pre-Licence Students' Technological Content Knowledge and Their Self-Efficacy: An application in Afyon Vocational School
  1. Tez No: 398577
  2. Yazar: TAYLAN BAŞAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI NAKİLCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, temel amaç meslek yüksekokullarında eğitim gören ön lisans öğrencilerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) modeli ile sahip oldukları teknolojik bilgi seviyesini ölçmek ve özyeterliliklerini araştırarak ön lisans öğrencilerinin teknolojiye yatkınlık düzeylerini ortaya çıkarmaktır. Durum saptaması niteliğinde olan araştırmanın, nicel araştırma teknikleri temel alınarak uygulanması planlanmıştır. Araştırmacı tarafından verilerin toplanmasında nicel araştırmalar için uygun olan 49 maddelik TPAB modeli kriterleri temel alınmış olup beşli Likert tipi bir ölçek oluşturularak anket çalışması yapılmıştır. Yapılan bu çalışma ile Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi modeli Meslek Yüksekokullarında eğitim gören ön lisans öğrencilerine ilk kez uygulanmıştır. Ayrıca ölçek içerisinde araştırma grubunu tanımlayıcı beş demografik soruya yer verilmiştir. Araştırma grubu Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmaya teknik ve sosyal bölümlerdeki 20 farklı programdan toplam 899 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin görüşleri anket yardımıyla toplanarak bilgisayara aktarılmış ve istatiksel analizler kapsamında ANOVA, t-testi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizlerde Cronbach Alfa Katsayısı 0,958 olarak yüksek derecede güvenilir bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Meslek Yüksekokullarda yürütülen eğitim öğretim faaliyetleri Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi modeline uygundur. Nitelikli insan gücü yetiştirmeyi amaçlayan Bologna Süreci kapsamında belirlenen kriterler incelendiğinde de teknoloji ön plana çıkmaktadır. Ön lisans eğitimi alan öğrencilerin teknoloji okuryazarı bireyler olabilmesi için meslek yüksekokullarının kaliteli bir eğitim anlayışına uygun olarak bilgi ve iletişim teknolojilerini eğitim öğretim sürecine dahil etmeleri zorunlu bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
In this study, the main purpose is to measure the technological level of the associate students studying in vocational schools with the Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) model and reveal their susceptibility level with searching their self-efficacy. This research is planned to be implemented on the basis of quantitative research methods to determine the nature of the situation. The questionnarie that was conducted by researcher occured from 49 items with the TPACK model and applicated on the five point Likert-type scale. With this study the Technological Pedagogical Content Knowledge model was applied pre-graduate students studying for the first time in the Vocational School. Also there are five demographic questions for the research group identifier. The research group consists of Afyon Kocatepe University, Afyon Vocational School students. A total of 899 students from 20 different sections of the technical and social programs participated in the study. The ideas of the students gathered by the help of the questionnarie and ANOVA and t-test made by the analyzes of the statistics. After the analyzes the cronbach alfa factor found 0,958 value. It means that the validity and reliability of the application founded very high level. According to the results obtained from the research, education activities in Vocational schools are appropriate to the Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) model. Technology stand out in the Bologna Process that purposed to raise qualified human power. The students that educated in Vocational schools are technology literates and Vocational schools have a imperious requirement that they must implicate the information and communication technologies to their education process.