Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri öğretiminde ders bilgilerini pratik yaşamla ilişkilendirebilme seviyelerinin belirlenmesi
Determining the levels of elementary school 8th grade students to associate course information with practical life in science teaching
- Tez No: 763639
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin fen bilimleri öğretiminde ders bilgilerini pratik yaşamla ilişkilendirebilme seviyelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Mersin'in Toroslar İlçesinde bulunan Gözne Ortaokulunun 8/A ve 8/B sınıflarında öğrenim gören 30(16 erkek ve 14 kız) öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma için genel tarama modelinden tekil tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen fen bilimleri öğretiminde yer alan konuların pratik yaşamla ilişkisini içeren 10 açık uçlu sorunun yer aldığı“ Kavramları Günlük Yaşamla İlişkilendirebilme Testi”(KGYİT) uygulanmıştır. KGYİT, 8. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak daha önce araştırmacılar tarafından geçerliliği ve güvenilirliği belirlenerek geliştirilmiş bir testtir.“Kavramları Günlük Yaşamla İlişkilendirebilme Testi”(KGYİT) soruları“Tam Anlama”,“Belirli Bir Kavram Yanılgısı İle Kısmen Anlama”,“Belirli Kavram Yanılgısı”ve“Anlaşılmama”şeklinde kategorilere ayrılmıştır. Araştırmanın analizi de belirtilen kategoriler dikkate alınarak yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin sorulara vermiş oldukları yanıtların cinsiyet değişkenine göre fark olup olmadığının da analizi yapılmıştır Araştırmada öğrencilerin sorulara vermiş oldukları yanıtlara doğrudan yer verilmiştir. Öğrencilerin vermiş oldukları cevapların yapılan analizler sonucunda“Belirli Kavram Yanılgısı”ve“Kısmen Anlama”kategorilerinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the level of associating the course information with practical life in science teaching of secondary school 8th grade students. The sample of the research consists of 30 (16 boys and 14 girls) students studying in the 8/A and 8/B classes of Gözne Secondary School in the Toroslar District of Mersin in the 2021-2022 academic year. For the research, single scanning model from the general scanning model was used. In this study, the“Associating Concepts with Daily Life Test”(KGYIT), which consists of 10 open-ended questions, which includes the relationship between the subjects in science teaching and practical life, developed by the researcher, was applied. KGYIT is a test developed by researchers for 8th grade students after determining its validity and reliability. The questions of“Associating Concepts with Daily Life”(KGYIT) are divided into categories as“Complete Understanding”,“Partial Understanding with a Certain Misconception”,“Specific Misconception”and“Not being understood”. The analysis of the research was carried out by taking into account the specified categories. In the study, it was also analyzed whether there was a difference in the answers given by the students to the questions according to the gender variable. In the research, the answers given by the students to the questions were directly included. As a result of the analysis, it was seen that the answers given by the students were in the“Specific Misconception”and“Partial Understanding”categories.