Organik bağcılıkta syrah üzüm çeşidi fidanlarına farklı dozlarda uygulanan Trichoderma harzianum ve Bacillus subtilis' in tutma ve gelişme üzerine etkileri
Different doses of Trichoderma harzianum and Bacillus subtilis' effects on cv. syrah young plants taking and growing in organic viticulture
- Tez No: 398687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KORKUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma 2014 yılında Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü uygulama alanında yapılmıştır. 2 yaşlı Syrah/110R üzüm çeşidi fidanlarına farklı dozlarda Trichoderma harzianum 4 doz (5g/L, 10g/L, 20g/L, 0g/L) ve Bacillus subtilis 4 doz (%2, %4, %8, %0) uygulanmış; fidan tutma ve fidan gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla dikimden önce 4 farklı dozda biyofungisit uygulaması (Sim Bacil ve Sim Derma) 5dk süresince yapılmıştır. İkinci uygulama dikimden 20 gün sonra yapılmıştır. Araştırmada: fidan tutma oranı; ana sürgün ve ortalama genel sürgün çap değişimi; ana sürgün ve ortalama genel sürgün çap artışı; ana sürgün ve ortalama genel sürgün uzunluk değişimi; ortalama genel sürgün uzunluğu artış hızı; ana sürgün uzama hızı; ortalama sürgün sayısı, genel koltuk sürgünü toplamı sayısı, ana sürgünde bulunan toplam koltuk sürgünü sayısı; bitki başına toplam yaprak sayısı; sürgün başına ortalama yaprak sayısı; ana sürgünde yaprak sayısı; spesifik ve bir bitkiye düşen toplam yaprak alanı; ana sürgün yaprak alanı; bir bitkide toplam yaprak yaş ve kuru ağırlığı; ana sürgün yaprak yaş ve kuru ağırlığı; yaprak analizi; anaç, aşı noktası ve kalem çapı; ana sürgün ve ortalama genel sürgün çapı; ana sürgün ve ortalama genel sürgün uzunluğu; kalın dip, ince ve yan kök sayısı; kök uzunluğu; kök yaş ve kuru ağırlığı (dip ve yan); sürgün yaş ve kuru ağırlığı; ana sürgün yaş ve kuru ağırlığı; ortalama genel sürgün yaş ve kuru ağırlığı kriterleri incelenmiştir. Trichoderma harzianum' un 20g/L' lik dozu (Doz 3) ve Bacillus subtilis' in %8' lik dozunun (Doz 3), 2 yaşlı Syrah/110R fidanlarında olumlu etkiler yaptığı söylenebilir. Organik bağcılıkta Syrah üzüm çeşidinin tutma ve gelişmesi üzerine olumlu etkileri olduğundan Trichoderma harzianum' un 20g/L dozunun kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was performed in 2014, at Namik Kemal University, Agricultural Faculty Department of Horticultural practices area. In order to identify effects on different doses of Trichoderma harzianum (5g/L, 10g/L, 20g/L, 0g/L) and Bacillus subtilis' (2%, 4%, 8%, 0%) effects on 2 years old cv. Syrah grapevines taking and growing ratios in organic viticulture. For this purpose, young plants were dipped into 4 different doses of bio-fungicide's (Sim Bacil and Sim Derma) solution for 5min before they were planted. Second application of this biofungicides 20 days after planting. In this study; young plants taking ratio, main shoot and average shoot diameter changings, main and average shoot lenght increasing velocity, main shoot elongation, shoot number average, total lateral shoot number of main shoot, total leaf number per plant, average leaf number per shoot, leaf number of main shoot, spesific and total leaf area per plant, main shoot leaf area, leaf wet and dry weight for plant, main shoot leaf wet and dry weight, leaf analysis; rootstock, grafting area and scion diameter; main and average shoot diameter; main and average shoot lenght; bottom thick, thin and lateral root number; root lenght, root wet and dry weight (bottom and lateral); shoot wet and dry weight; main shoot wet and dry weight; average shoot wet and dry weight were evaluated. It said that, the biofungucides 2 years old Syrah/110R young plants Dose 3 of Trichoderma harzianum (20g/L) and Dose 3 of Bacillus subtilis (8%) have a positive impact. It's recommended that, for getting the best taking ratio and growing parameters in organic viticulture, using 20g/L dose of Trichoderma harzianum for cv. Syrah